Ministeerium: sõjategevus Gruusias tuleb viivitamatult lõpetada!

Hille Tressum 08. august 2008, 13:46

Eesti kutsub üles viivitamatult lõpetama
sõjategevust Gruusia Lõuna-Osseetia piirkonnas vältimaks edasisi ohvreid.
Kutsume kõiki konflikti kaasatud osapooli vägivalla viivitamatule lõpetamisele
ning kohesele rahumeelsete läbirääkimiste alustamisele.

Läbirääkimiste aluseks võiks olla Gruusia presidendi ettepanek ulatusliku autonoomia tagamiseks Lõuna-Osseetiale.

On kahetsusväärne, et Gruusia presidendi poolt 7. augustil tehtud ühepoolsele relvarahuotsusele ei järgnenud samaväärset vastust ning Lõuna-Osseetia jätkas pingete eskaleerimist, teatas välisministeerium.

Tuleb tagada, et olukord Lõuna-Osseetias veelgi ei eskaleeruks ega viiks pingete kandumisele teistesse regiooni konfliktikolletesse. Leiame, et Venemaa peab maksimaalselt kasutama oma mõjuvõimu ja kontakte Lõuna-Osseetias ning Abhaasias selliste arengute vältimiseks. Loeme positiivseks Vene rahuvalvajate mittesekkumist eile ja täna öösel Lõuna-Osseetias aset leidnud tulevahetusse.

On oluline, et konflikti kaasatud osapooled väldiksid vaenulike ja pingeid õhutavate avalduste tegemist ning tõkestaksid niinimetatud „vabatahtlike” võitlejate valgumise konfliktipiirkonda. Peame taunitavaks kolmandate osapoolte vahetut sõjalist sekkumist konflikti, mis viib selle edasise eskaleerumiseni. Edasiste intsidentide vältimiseks peab Eesti vajalikuks, et EL ja OSCE kaaluks võimalusi täiendavate erapooletute vaatlejate saatmiseks piirkonda.

Olukorra kiiremaks lahendamiseks peame vajalikuks, et nii Euroopa Liit ja OSCE reageeriksid adekvaatselt ning kasutaksid kõiki võimalusi pingete vähendamiseks ja rahuprotsessile kaasaaitamiseks. Toetame OSCE eesistujamaa Soome ettepanekut vahendustegevuseks. Vältimaks erinevaid sõnumeid erinevate organisatsioonide poolt peame vajalikuks rahvusvaheliste jõupingutuste tihedat koordineerimist.

Tõenäoliselt on kujunemas vajadus ka rahvusvaheliseks humanitaarsekkumiseks konfliktipiirkonnas. Eesti on omaltpoolt valmis selles jõukohaselt osalema.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. August 2008, 12:06
Otsi:

Ava täpsem otsing