Tiido: NATO peaks kinnitama, et Gruusia on endiselt kandidaat

11. august 2008, 18:26

Välisministeeriumi asekantsleri Harri Tiido
sõnul peaks Euroopa Liit nõudma, et Vene lõpetaks mereblokaadi ning NATO
peaks kinnitama, et Gruusia on endiselt kandidaatriik.

„Euroopa Liit peaks nõudma, et Venemaa austaks Gruusia territooriumi, nõudma mereblokaadi lõpetamist ja sõjategevuse peatamist. EL peaks konfliktikoldes tõstma profiili, nõudma, et oleks uus osaleja Lõuna-Osseetia teemalistel läbirääkimistel. Samuti peaks EL olema aktiivne osaleja ka uues rahuvalve formaadis, sest Vene usaldusväärsus rahuvalvajana on pehmelt öeldes väikseks läinud. Sinna on vaja rahuvalvajateks neid riike, kes pole konfliktis vahetud osapooled. EL peaks andma humanitaarabi ning rääkima ühel häälel,“ märkis Tiido välisministeeriumi pressikonverentsil täna.

„Ülehomme hommikul toimub Euroopa Liidu välisministrite kohtume, kus viibib ka Urmas Paet ning edastab Eesti seisukohad,“ lausus Tiido.

Samuti on Tiido sõnul Venemaa põhjendus sisenemiseks Gruusiasse, et oma kodanikke kaitsta, väga riskantne küsimus. „Me arvame, et see on riskantne küsimus, sest mõjutab kõiki riike, kus on Vene kodanikke. See mõjub ka venekeelsele elanikkonnale teistes Euroopa Liidu või NATO riikides. Netikommentaarides on kohati äärmuslik vaenulik suhtumine Vene elanikkonda, et nad on viies kolonn. See aga teravdab rahvusvahelisi suhteid seal, kus venekeelne elanikkond on suur. Lisaks Eestile, Lätile ja Leedule ka Soomes ja Saksamaal,“ märkis Tiido.

„NATO peaks peasekretäri suu läbi tunnistama, et Venemaa on konflikti vahetu osapool ja tegutseb väljaspool rahvusvahelist õigust. NATO peaks nõudma Vene väeüksuste väljaviimist Gruusiast ja sõjategevuse lõpetamist. Samuti oleks kasulik, kui NATO võtaks seisukoha selles osas, et Gruusia on endiselt partnerriik ja kandidaatriik ja tema tee NATO suunas jätkub,“ lisas Tiido.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. August 2008, 16:01
Otsi:

Ava täpsem otsing