Kairi Oja • 21. september 2008
Jaga lugu:

Koolitajad: teenus ei kalline, turg kahaneb

ASi Ariko konsultandi Tiit Valmi prognoosi kohaselt satuvad tõenäoliselt väikefirmad ja üksikud koolitajad tugeva surve alla ja alustavad ellujäämiseks hinnasõda.

"Selline surve hoiab tugevate koolitajate ja nõutavate toodete hinnad praegusel tasemel," selgitab Valm. "Koolitusfirmad on aga oma klientidega samal tasemel. Ka meie peame kogu aeg mõtlema efektiivsusele kulude kasvu keskkonnas. Kindlasti ei jää pikalt kestma 5-15% hinnatõus."

Ka ASi Invicta tegevjuht Peeter Puskai ei ennusta märkimisväärset hinnamuutust. "Kui rääkida hinnavõrdlustest, siis viimased paar aastat on koolitusteenuse päevahinnad olnud suhteliselt stabiilsed. Prognoositud hindade tõus ehk umbes

5-15% ei teostunud ning ka selle aasta hinnatase vastab eelmise aasta näitajatele."

"Teadmata koolituse sisu, on koolituse päevahinna tõusu raske prognoosida, sest päevahindade hajuvus on väga suur. Kui üksiküritajate puhul võivad päevahinnad alata juba paarist-kolmest tuhandest kroonist, siis suuremate koolitusfirmade keskmised päevahinnad on suurusjärgus 30-40 000 krooni päev. Olen näinud ka riigihankeid, kus juhtimiskoolitusi on ostetud üle 50 000 kroonise päevahinnaga," ei tahaks koolitusettevõtte Vain & Partnerid tegevjuht Loit Linnupõld järgmise aasta koolituse tunnihinna osas spekuleerida.

Loiti hinnangul on üksiküritajad tõenäoliselt sunnitud oma hindasid ülespoole korrigeerima rohkem kui suured. Esikoolitusfirmade hinnad on viimasel ajal niigi jõudsalt kasvanud ning on sellega jõudnud põhjamaade koolituspäeva hindadega samasse suurusjärku. Loit usub, et keskmiselt koolituskulud järgmisel aastal ei muutu.

"Avatud koolituste päevahinnad osaleja kohta sõltuvad eelkõige teema keerukusest," ütleb ta. "Hinnad algavad vähem kui 1000 kroonist lihtsate loengute puhul ning ulatuvad 7-8000 kroonini keerukate juhtimistreeningute puhul. Vain ja Partnerid on oma avatud koolituste hinnad hoidnud pikka aega muutumatuna - meie avatud müügikoolituste päevahind osaleja kohta on suurusjärgus 3000-5000 krooni ning avatud juhtimiskoolitustel 4500-6500 krooni. Plaanime avatud koolituste hindasid järgmisel aastal veidi tõsta, hinnatõus on tõenäoliselt 5-10% ringis."

Peeter Puskai sõnul pole õige opereerida mingi keskmise hinnaga. "On kindlasti koolitusteenuseid, mille vastu nõudlus on kõrge ka niisuguses keerulises majanduslikus situatsioonis," ütleb ta. "Need on eelkõige teemad, mis aitavad ettevõtjatel toime tulla vajalike muudatuste kavandamise ja elluviimisega, meeskonna eesmärgistamise ja motiveerimisega jms. Nendes valdkondades ei tohiks hinnatase oluliselt muutuda."

Sel ja eelmisel aastal kasvasid koolitushinnad kiiresti, räägib Loit Linnupõld.

"Näiteks meie koolituste keskmine päevahind kasvas eelmise aasta 27 000 kroonilt 33 000 kroonile selle aasta esimesel poolaastal," ütleb ta. "Prognoosime päevahinna kasvu sel aastal veel paari tuhande krooni võrra. Samas ei peegelda see kasv lihtsat administratiivset hinnatõusu, vaid pigem suuremate, keerukamate ja olulisema majandusliku mõjuga projektide osatähtsuse kasvu."

Koolitusfirmade juhid näevad järgmise aasta suurima trendina turulangust väiksemate koolitajate osas.

Töö efektiivsusega seotud koolitused edukate firmade ja asutuste eelarves ei vähene.

"Halvenenud majanduskeskkond toob paljudele ettevõtetele kaasa vajaduse teha radikaalseid muutusi ning sageli on nende muutuste lahutamatuks koostisosaks muutustes osalevate inimeste koolitamine ja treenimine," kommenteerib Loit Linnupõld.

Ka Tiit Valm hindab eelseisva aasta varasematest keerukamaks. "Ei tehta enam emotsionaalseid kuluotsuseid. Ka investeeringuid koolitusse kaalutakse täpsemalt," selgitab Valm.

Koolitusturg ei sure tema hinnangul välja, aga ellu jäävad tugevad, süsteemseid lahendusi pakkuvad suuremad firmad või firmade liidud. Nii prognoosib ta koolitusturu mahu kui terviku langust. "See väheneb nii-öelda meelelahutuskoolituste arvelt, kus kokku oli pandud koolitus ja meelelahutus," lisab Valm.

"Koolitusturg suure tõenäosusega kahaneb, konkurentsitase tõuseb ja üldine hinnatase langeb," lisab ka Peeter Puskai.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas