Maspanov: vee hinna tõus ei ole majanduslikult õigustatud

Liis Kängsepp 01. oktoober 2008, 16:17

Kuni 2001. aasta lõpuni Tallinna Vee
nõukogusse kuulunud Nikolai Maspanov, kes on Maardus tegutseva olmekeemia
ettevõtte Poolsaar AS omanik, on seisukohal, et praegusele veehinna tõusule
oleks olnud võimalik leida alternatiive.

„Kindlasti ei ole see hinnatõus õigustatud,“ ütles Maspanov. Aastaid nõukogu liikmena Tallinna Vee tegemistega lähedalt kursis olnud Maspanovi hinnangul oleks üheks kokkuhoiukohaks näiteks keemilised reaktiivid, mida vee puhastamisel kasutatakse. „Neid oleks võimalik palju odavamalt hankida,“ märkis Maspanov. Samuti tuleks tema sõnul mõelda alternatiivsete kütteallikate kasutusele võtmisele.

„Vaatasin, kuidas veefirma tegutses, monopol kasvas, ja kui on juba tekkinud monopol, on see monopol huvitatud ainult ühest asjast – mida kõrgem on hind, seda suurem on kasum,“ jagas Maspanov oma muljeid Tallinna Vee taktikate kohta. „Ma ei pea õigeks, et kogu veemajandus on ühe ettevõtte käes. Lääne-Euroopas on sellised ettevõtted, mis on elanike jaoks eluliselt esmavajalikud, mitte ärimeeste käes, vaid on munitsipaalettevõtted,“ ütles Maspanov.

AS Tallinna Vesi sõlmis ASiga Maardu Vesi Maardu ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni opereerimiseks lepingu selle aasta augustis, mis tähendab Maardu jaoks Tallinna hindasid.

Maspanovi olmekeemiaettevõte AS Poolsaar pole küll väga suur firma, kuid vesi on üheks ettevõtte tooraineks.

„Jah, hinnatõus hakkab kindlasti meie toodete hinda mõjutama,“ nentis Maspanov.

Vee kokkuhoid pole ettevõttele sugugi uus teema – tootmishoone katusepinnad annavad võimaluse vihmavett koguda ning seda on nutikalt ära kasutatud. „Kindlasti tuleb kontrollida, milline vesi Maardu kandis taevast alla tuleb – kas happeline või leeliseline, aga nõude pesemiseks see kõlbab küll,“ naeris Maspanov ja lisas, et hinnatõus sunnib ettevõtteid uusi nippe välja mõtlema.

Kõige raskem on Maspanovi sõnul siiski tavalistel linnaelanikel, kes pole selliseid veekogumisvõimalusi, kaeve ega pumpasid, mis paljudel tööstustel olemas on. „Linnaelanikud peavad vastu võtma selle, mis neile ette antakse,“ ütles endine Tallinna Vee nõukogu liige.

Tallinna linnavalitsus kinnitas tänasel istungil 2009. aasta 1. jaanuarist kehtima hakkava vee- ja kanalisatsiooniteenuse tariifi, mis tõuseb uuest aastast 12,8%. ASi Tallinna Vesi sõnul on veehinna tõus vajalik tulevaste ning samuti ka juba olemasolevate varade hea seisukorra ning tootlikkuse säilitamiseks vajalike investeeringute tegemiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. October 2008, 17:04
Otsi:

Ava täpsem otsing