Ettevõtja: suurim röövel Valgevenes on riigiametnik

02. oktoober 2008, 11:27

Ehitussuluste ja ehituselementide tootja
Roto Frank AG Baltikumi müügiesindaja sõnul Valgevenes bandiite pole, suurim
röövel on riigiametnik.

Valgevenes on 80% ettevõtetest riigi kontrolli all, Valgevenega seoses plaane pidav rahvusvahelise ehituselementide tootja Roto müügijuhi Andrei Doronini sõnul piirab see ettevõtlusvabadust, samas tagab aga riigis maksude ülikorraliku laekumise.

Järgneb intervjuu Roto müügijuhi Andrei Doroniniga.

Kas kombite Valgevenes alles pinda või on ka miskit konkreetsemat käsil?

Kombime pinda, pooleli pole midagi. Alustasime müügiga mõned aastad tagasi läbi edasimüüja. Raske on uute toodete juurutamisega, kuna Euroopast importida väikestes kogustes pole mõttekas, tuuakse kaupa sisse suurte partiidena. Makstakse suhteliselt kõrget tollitasu, käibemaks. Raha on kauba all kaua kinni, samuti koormatud ladu.

Soovime olla lähemal kasvavatele Ida-Euroopa turgudele ja tõsta oma rentaablust.

Miks on raske Valgevenes tootjana alustada?

Müüa ja toota, need on täiesti eri dimensioonid. Muidugi ei saa üks teiseta ja vastupidi. Asi on selles, et kohalikul toodangul on väga suured eelised sellel turul (toorme soodsama tollimaksuga sissetoomine, täielik käibemaksuvabastus, ettevõtte tulumaksusoodustus, suur soodustus maarendile jne). Maksukoormus kohapeal toodetud (kasvõi detailidest monteeritud) toodang saab sildi "made in BY" ning automaatselt ca 50% hinnaeelise imporditud kaubaga. Selles on kogu iva!

Valitsus kontrollib Valgevenes 80% firmadest, mis selle suurimaks miinuseks ja plussiks on?

Ettevõtlusvabaduse piiramine on miinuseks. Kuna müüdavale kaubale on kehtestatud juurdehindluse piirang (see on nn spekulantide likvideerimiseks, et keegi ratsa rikkaks ei saaks - selle poolest ikka veel korralik nõukaaeg seal), siis toote hinnakujundus turul on väga raske. Liiatigi veel, kui soovid oma toodet läbi edasimüüjate, antud juhul läbi ehitusmaterjalikaupluste müüa.

Plussiks riigi seisukohalt on see, et maksud laekuvad ülikorralikult, mitte nii, nagu näiteks meil, suurem osa tegelastest sõidab ülikallite autodega, riik kärbib aga isapalka. Lätis on ju eriti teravalt näha, kuidas must raha turul vohab.

Korruptsioon ja kuritegevus - kuidas nendega Valgevenes lood on?

Valgevenes öeldakse, et neil bandiite pole, suurim röövel on riigiametnik. Võimalik, et nii see ka on, isiklikku kogemust veel pole. Kindlasti autoritaarses riigis, mida Valgevene täna ka on, rääkigu nad ise seal mida tahes, see nii võib olla. Näiteks eelmisel nädalal toimunud parlamendivalimistel opositsioon ei saanud ühtki kohta parlamenti, seega kindlasti korruptsioon vohab.

Kuritegevusega pole kokku puutunud. Kõik on vaikne, puhas, korras. Miilitsaid on Minski tänavatel väga palju. Üks tuttav rekkajuht ütles mulle, et 5-6 aastat tagasi peeti rekka keset maanteed kinni ja võeti sul käest ära. Täna mitte midagi sellist enam ei juhtu. Usun, et selline räketi-taoline kuritegevus on seal korralikult ohjes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. October 2008, 17:23
Otsi:

Ava täpsem otsing