Ekaterina Taklaja • 7. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Tööturul dikteerivad mängu praegu tööandjad

"Olukord, kus registreeritud töötus kasvab kiiremini kui üldine töötuse määr, annab selgeid vihjeid inimeste meelestatusele ja alalhoidlikumale käitumisele. Kui veel aasta tagasi vahetasid inimesed väga kergekäeliselt töökohti ja vahepealne ilma tööta olek ei heidutanud kedagi, siis nüüd pöördutakse võimalikult kiiresti töö kaotamise korral abi saama," selgitas tööturuameti tööturuteenuste ja -toetuste osakonna juhataja Nele Labi.

Labi lisas, et majanduslangus on toonud kaasa ka tööpakkumiste vähenemise - tööandjad ei ole tuleviku ebakindluse tõttu enam nii altid uusi töösuhteid sõlmima. Vabade töökohtade arv, mida tööturuamet saab vahendada, on aasta jooksul vähenenud poole võrra - septembri jooksul oli tööturuametil vahendada 5978 töökohta.

"Samal ajal on muutunud ka inimeste käitumine tööturul - töö kaotamise korral ollakse nõus vastu võtma ka kehvemaid pakkumisi. Tööandjatel on aga suurem valik - kui veel aasta tagasi polnud enamikul tööandjatest võimalik töötajat valida, siis tänavu värvatakse siiski neid, kelle senine kogemus ja oskused tõotavad ettevõttele kasu tuua," kommenteeris ta muutusi tööturul.

"Kuigi majandus on ümberstruktureerimise järgus, ei saa praeguste andmete põhjal väita, et teatud erialadel tööpakkumiste arv väheneb ja teistel suureneb. Ilmselt võtab uute suundade täpsustumine veel aega," lisas ta.

CV Keskus ASi ärijuht Kadri Johanson sõnas, et muutused tööturul on silmnähtavad - tööotsijad on muutunud väga aktiivseks ning tööpakkujate vajadused tagasihoidlikumaks.

Tööotsijaid on CV Keskusesse kolmanda kvartali iga kuuga lisandunud keskmiselt 4750. Kandideerimiste arv kuu jooksul lööb juhi sõnul uusi rekordeid.

Tööpakkujate arvu langust nad täheldanud ei ole. "Küll on aga langema hakanud tööpakkumiste arv," ütles ta.

Keerulised ajad näitavad Johansoni sõnul tööturul väga vastuolulisi trende. "Teated koondamistest on muutunud igapäevaseks," rääkis Johanson. Toimub ka "kallimate" töötajate asendamine "odavamatega" või tööde ümberorganiseerimine - üks inimene täidab mitut positsiooni. Samal ajal jätkub siiski jaht hinnatud tegijatele - spetsialistidele. Nende leidmine on endiselt keeruline ja tihti võimalik vaid üleostmise teel," viitas ta segastele aegadele tööturul.

"Palgaralli on vaibunud - palgad ei kahane, kuid ka ei kasva."

Norra sotsiaalhoolekande agentuur (NAV) teatas kergest töötuse kasvust, mis enim mõjutab ehitussektorit, vahendas The Norway Post.

Töötuid on siiski vaid 1,7% tööjõulisest elanikkonnast.

Nii Norra keskpanga juht kui teised finantseksperdid usuvad siiski, et Norra majandus on piisavalt kindel ja tugev, et üleilmse majanduslangusega hästi hakkama saada. Mõned isegi väidavad, et töötuse kasv on hea - ehitussektorist vabanenuid saab nüüd kasutada tee-ehitusel, renoveerimisel ja hooldekodudes.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt