Swedbank: ühe või kahe küüruga?

09. oktoober 2008, 16:12

Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut
ütles tänasel Tallinna ettevõtluspäeva raames korraldatud seminaril, et Eesti
majanduse langusfaas võib olla nagu ühe või kahe küüruga kaamel.

"Oleme tulemas langusfaasi. Kas see kaamel on nüüd ühe või kahe küüruga, sõltub sellest, kuidas finantsturu raskused meieni jõuavad," rääkis Paabut ja lisas, "see on meie halb õnn, et meie majanduse langusfaas langes kokku finantskriisiga maailmamajanduses."

Finantskriis lõi majandusprognoosid pea peale ning aastaid vaid kasvama harjunud Eesti majandus tõmbub tänavu ilmselt 1% kokku. "Maratonijooksjana peate natuke aega kõndima, et pulss taastuks ja jälle joosta võiksite," kirjeldas Paabut tekkinud olukorda, võrreldes majanduskasvuga ühes rütmis tormanud ettevõtjaid sprinteritega.

Praegustel andmetel on Eesti import oluliselt langenud. "Eratarbimise kasvu me lähitulevikus ei näe. Impordi langus on hea, sest meie kaubavahetuse bilanss paraneb oluliselt. Oleme siis vähem haavatavad," selgitas Paabut langusega kaasnevat.

Paabuti sõnul on Eesti tarbijad muutunud väga pessimistlikuks, olles vaid natuke optimistlikumad hispaanlastest ja lätlastest. 2000. aasta alguses oli Vene kriisist mõjutatud tarbija usaldus veelgi madalam. Võrreldes Vene kriisiga on olukord aga natuke teine ja kohandumine ei toimu nii kiiresti. Ka on Eesti ekspordipartnerite areng kurva väljavaatega.

"Üsna suur hulk inimesi näeb vaeva, et katta oma põhivajadusi – osta süüa ja maksta eluaseme eest. On selge, et hinnad enam palju kasvada ei saa," rääkis Paabut. Laenude kättesaadavus on halvenenud ja laenuraha hind tõusnud.

"Rahavooge mõjutab see, kui närviliseks muutuvad investorid. Kodumaine laenupakkumine sõltub deposiitidest," lisas makroanalüütik. Kui laenud muutuvad vähem kättesaadavaks, tehakse ka investeeringuid varasemast vähem. Viimasel ajal on suurenenud laenude tagasimaksmine.

"Tavatsetakse öelda, et majandusprognoose koostatakse selleks, et ilmaprognoosid head välja näeksid. Ja need (sügisesed ilmaprognoosid - toim) ongi praegu ilusad," viskas Paabut nalja.

Kaugemat tulevikku on väga raske ennustada, kuna informatsiooni tuleb iga päevaga juurde. Dollari edasine vahetuskurss sõltub sellest, mis toimub USA majanduses. Lõplikud kahjud ei ole veel selgunud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. October 2008, 17:20
Otsi:

Ava täpsem otsing