Eestis sai rekordarv inimesi töötuskindlustushüvitist

Annika Matson 11. november 2008, 16:06

Tänavu oktoobris sai
töötuskindlustushüvitist rekordarv inimesi, teatas amet.

2008. aasta oktoobris maksis Eesti Töötukassa kolme erinevat liiki hüvitisi kokku 31 miljonit krooni (koos sotsiaalmaksuga 36,6 miljonit krooni). Suurima osa väljamakstud hüvitistest moodustas töötuskindlustushüvitis (23,6 miljonit krooni), mida makstakse töötutele sissetuleku osaliseks kompenseerimiseks tööotsingute ajal. Väljamakse suuruse poolest järgnes kollektiivse koondamise hüvitis (4,6 miljonit krooni), mida makstakse töölepingute ja teenistussuhete kollektiivse ülesütlemise korral. Maksejõuetuse hüvitist, millega hüvitatakse töötajatele tööandja pankroti tõttu saamata jäänud tasud maksti oktoobris kokku 2,8 miljonit krooni.

Oktoobris lisandunud uute hüvitisesaajate arv oli suurim kogu töötukassa tegutsemise aastate jooksul. 10. novembri seisuga oli töötukassa rahuldanud 1 625 oktoobris esitatud töötuskindlustushüvitise taotlust.

Seega hakkas hüvitist saama ligi kolmandik oktoobrikuu jooksul arvele võetud uuest töötust. Eesti Töötukassa juhatuse esimehe Meelis Paaveli sõnul on selle arvu kasvu üheks põhjuseks registreeritud töötute suur arv. Samas lisas ta, et uute registreeritud töötute arv oli viimati veel suurem 2004. aasta jaanuaris ja 2003. aasta septembris, kuid töötuskindlustushüvitise saajaid oli sel ajal vähem kui praegu. Siis polnud veel paljudel töötutel hüvitise saamiseks nõutavat kindlustusstaaži ning kiire majanduskasvu ajal ei olnud võib-olla ka inimeste vajadus kindlustushüvitise järele nii suur kui praeguses keerulises olukorras. „Teadmine, et töötuskindlustus on täielikult rakendunud ja keerulisemateks aegadeks valmis suurendab töötajate kindlustunnet“, ütles Meelis Paavel.

Kokku maksis töötukassa 2008. aasta oktoobris töötuskindlustushüvitist 6 449 inimesele. Seegi arv oli suurim kogu töötukassa tegutsemise aja jooksul. Keskmine terve kalendrikuu eest väljamakstud hüvitis oli oktoobris 4 305 krooni.

Kollektiivse koondamise hüvitist määrati oktoobris 122 inimesele, mis on tunduvalt vähem kui eelnevatel kuudel. Keskmiselt määras töötukassa kollektiivselt koondatule oktoobris hüvitist 13 056 krooni. Suurim hüvitisesumma määrati oktoobris seoses tekstiiliettevõttes AS Marat toimuvate koondamistega – seetõttu määrati 31 inimesele kokku 402 tuhat krooni kollektiivse koondamise hüvitist. Selle aasta jooksul on töötukassa maksnud kollektiivse koondamise hüvitist kokku 171 AS-st Marat koondatud töötajale. Nii oktoobris kui 2008. aasta jooksul tervikuna oli suurim osa kollektiivse koondamise hüvitise saajatest töötanud tekstiili- ja rõivatööstuses.

Tööandja maksejõuetuse ehk pankrotihüvitist määras töötukassa 2008. aasta oktoobris 77 inimesele, mis on samuti palju madalam eelmiste kuude keskmisest tasemest. Keskmiseks hüvitise suuruseks kujunes 26 475 krooni. Suurimale arvule inimestele määras töötukassa oktoobris pankrotihüvitist Raplamaa ettevõtte Rosenthal Vannitoad Eesti OÜ pankroti tõttu, mis tegeles veevarustus- ja kütteseadmete hulgimüügiga. Selle pankrotijuhtumi raames määrati 19 inimesele hüvitist kokku ligi miljon krooni. Oktoobris oli suurim arv maksejõuetuse hüvitise saajatest olnud hõivatud kaubanduses. Aasta kokkuvõttes on enim hüvitisesaajaid töötanud puidu- ja mööblitööstuses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. November 2008, 09:40
Otsi:

Ava täpsem otsing