Connie Hedegaard • 15. detsember 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Taastuvenergia tootmine peab saama tulusaks äriks

Euroopa Liit on 2030. aastal sunnitud importima 95 protsenti naftast ja 85 protsenti maagaasist. Energiavarustatuse tagamiseks ja kliimamuutuste vähendamiseks peaks EL suurendama rohelise energia osakaalu.

2006. aastal kattis EL ise vaevalt poole oma energiavajadusest, samas taktis Taani, Hollandi ja Briti nafta- ja maagaasileiukohtade tühjenemisega muutume üha sõltuvamaks impordist.

Juba praegu moodustavad tarned kolmest riigist - Venemaalt, Norrast ja Alžeeriast - 84 protsenti kogu ELi maagaasi impordist. Kuna see toimub väheste põhitrasside kaudu, mõjutavad meid oluliselt varustuses toimuvad katkestused, mille põhjuseks võivad olla poliitilised pinged, sabotaaž, sõda või õnnetused.

Võita on palju. Kui näiteks USA vähendaks nafta tarbimist elaniku kohta Taani tasemele, saaks ta vähendada oma sõltuvust imporditavast naftast umbes 80 protsendi võrra.

See vastab rohkem kui 4 miljardile naftabarrelile aastas, mis 2007. aasta hindades teeb 311 miljardit dollarit, mida võiks hoopis kasutada Ameerika majanduses.

Euroopa Komisjoni energiapaketis nähakse ette, et 2020. aastal peab 20 protsenti energiast tulema taastuvatest energiaallikatest.

Üks aspekt on ka nõude kehtestamine elektriaparaatide voolutarbimise kohta, nagu me oleme teinud Taanis. EL on hiljuti kehtestanud teatavad nõuded, mis aitavad lähiaastatel turgudelt kõrvaldada vanaaegsed hõõglambid.

Lisaks peame looma raamid selleks, et taastuvenergia tootmine oleks tulus äritegevus. Taanis oleme me seda teinud.

Seetõttu ongi tänapäeval üks meie suurim ekspordivaldkond uus energiatehnoloogia. Üksnes mullu kasvas energiatehnoloogia eksport 13 protsenti, ulatudes 52 miljardi Taani kroonini, kusjuures kaupade eksport kokku kasvas üksnes 1,3 protsenti. Seega on nõudmine olemas.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt