Läti pangad maksavad latihoiuse eest kuni 25% intressi

18. detsember 2008, 11:45

Mõned Läti pangad pakuvad suurklientidele
latihoiuste eest kuni 25% aastaintressi. Teised pangad peavad sellist intressi
põhjendamatult kõrgeks, vahendas biznews.lv ajalehte Dienas bizness.

Kõrget intressi pakkuvad pangad põhjendavad seda lattide nappusega ja Läti keskpanga otsusega tõsta üleöödeposiitide intressi. Kliendid saavad valida kuuajase kuni kolmekuulise kõrge intressiga tähtajalise hoiuse vahel, ent minimaalne hoiusumma peab ulatuma sadade tuhandete lattideni ehk kümnetesse miljonitesse kroonidesse.

Kuu aega tagasi lubas Danske banka kuni kolmekuulisele latihoiusele 20-25% intressi. Pakkumine kehtis vaid ühe päeva ja kitsale ringile klientidele.

Nordea banka pakkus nädal aega tagasi latihoiustele ligikaudu 20% intressi, kuid praegu on kuuajase hoiuse intress 14,8% ning kolmekuulise hoiuse intress 18,8%.

Läti keskpank selgitas, et nad müüvad latte eurode eest ja seetõttu tekib vahetusel lattidest puudus, mis sunnib panku raha kõrgema intressiga ligi meelitama.

Läti Swedbanki juhatuse liikme Toms Silinši hinnangul mõjuvad kõrged intressipakkumised lati stabiilsusele kui püramiidskeem.

Mitmed pankurid märkisid, et kõrged intressid võivad olla seotud teatud spekulatsioonidega, kaasa arvatud spekulatsiooniga, et lati kurss alaneb euro suhtes. Teised eitasid selliseid spekulatsioone kategooriliselt ja selgitasid intressi kasvu lattide puudusega turul. Mingil pangal on latte piisavalt ja teisel mitte, kuid latid on vajalikud näiteks selleks, et täita Läti keskpanga reservinõudeid. Neid, kes ei suuda nõudeid täita, ootavad suured ebameeldivused.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. December 2008, 12:34
Otsi:

Ava täpsem otsing