10 kauplemispäeva ennustavad uue aasta edu

22. detsember 2008, 11:53

Mida võiks aktsiaturgudele tuua järgmine
aasta, näitab statistiliselt indeksi liikumine aastavahetuse läheduses, kirjutab
The Wall Street Journal.

Nimelt on detsembri viimased viis ja jaanuari esimesed viis kauplemispäeva ajalooliselt ennustanud terve järgneva aasta edu või ebaedu USA Dow Jones Tööstuskeskmise indeksi jaoks ning kui lõppev aasta kõrvale jätta, on tugevaimad keskmised tõusud viimase 108 aasta jooksul olnud just nendes kuudes.

Kuu lõikes on detsembri keskmine tõus olnud 1,5 protsenti ja jaanuari tõus 1 protsent. Detsembri viimase viie päeva keskmine kerkimine on olnud 1,1 protsenti ja jaanuari esimese viie päeva tõus 0,6 protsenti. Need tulemused ületavad tugevalt tavaliste nädalate keskmiseid liikumisi aasta keskel, seega märkimisväärsed.

Miks siis just aastavahetusele kõige lähemad kauplemispäevad tavaliselt nii edukad on? Tavaliselt on detsembri keskpaigas maksude pärast muretsevate investorite aeg oma portfell tähelepanelikult üle vaadata ning kahjumis aktsiad müüa, et tasakaalustada tulud, mille nad on kasumis aktsiate müügiga teeninud. Seega, aasta viimase kuu keskpaik on tavapäraselt kaunis punane.

Müügilaine lõppeb enne jõule, mil investorid hakkavad taas raha turule panema ning suruvad aktsiad tõusule.

Ka fondijuhid, kes aastaseid tulemusi paremana püüavad näidata, annavad veel viimaseid pingutusi oma portfellide ülestõukamiseks ning aitavad turgu veelgi.

„Jaanuarid on tavapäraselt plussis, kui pole, viitab see väga tõenäoliselt raskele aastale,“ kirjutas maaklerfirma Miller Tabak juhtiv tehniline analüütik Phil Roth investoritele. Jutus on päris tõsi taga, sest just eelmisel aastal juhtus nii, et jaanuari tulemused olid punasest punasemad ning järgnev aasta toetas igati eelduseid, mille esimesed kauplemispäevad andsid.

Majandusleht on tähele pannud väga pikaajalist trendi, mille kohaselt on alates eelmise sajandi algusest aktsiate tulemused aasta viimase 11 kuu jooksul olnud paremad siis, kui jaanuarikuus on turg kerkinud. Turu langemine esimesel kuul on tavapäraselt ka ülejäänud aasta tõuse vähendanud.

Siiski on teoorias ka erandeid. Aastal 2001, mil Dow Jones indeks jaanuaris veidi kerkis, kukkus ülejäänud aastaga 8 protsenti. Ka aastatel 2003 ja 2005 tavapärane muster ei töötanud, kuid nende aastate jaanuaris Dow langes ning ülejäänud aastaks oli piisavalt jõudu kerkida.

Algaval aastal ametisse asuv president Obama on paljude investorite jaoks siiski väike valgus tunneli lõpus, sest lubatud abipakettidega võib ta majanduse heaks palju korda saata. Liiga suuri lootuseid muidugi ei tasuks ka temale panna nagu ütles Barclays Capitali investeerimisstrateegia juht Russ Koesterich: „Kas turg võib rallida? Absoluutselt. Kas see jääb kestma? Ilmselt mitte.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. December 2008, 16:51
Otsi:

Ava täpsem otsing