Hedge-fondide nutulaul

Mait Jüriado 13. jaanuar 2009, 19:49

Aasta-aasta järel on hedge-fondid
seni tootnud investoritele pealtnäha võrdlemisi riskivabalt peadpööritavaid
kasumeid. Enam mitte.

Möödunud poolaasta sirgjooneline turgude kollaps koos suuremaid pöördeid koguva Bernard Madoffi hedge-fondi pettuseskandaaliga, tekitasid möödunud aastal hedge-fondidele tõelise õudusunenäo. Ja veel valu peaks saabuma ka käesoleval aastal. Möödunud aasta tõestas, et isegi briljantsemad finantsgurud ning seni eliiti kuulunud fondid pole kuulikindlad ning igale oinale saabus oma mihklipäev.

Peaaegu 700 hedge-fondi ehk umbes 7% hedge-fondidest sulges uksed 2008. aasta esimesel kolmel kuul, vahendas CNBC Hedge Fund Researchi andmeid. Sellise tempoga kadus 2008. aastal iga 10 hedge-fondi kohta üks fond. Aga siis ei olnud asjad veel inetuks läinud ning aktsiaturgude kukkumine polnud veel õiget tempot üles saanud. Lisaks polnud toorainemull veel lõhkenud ning nafta flirtis suve keskpaigas peaaegu 150 dollari piiriga.

Sellel aastal panevad veel tuhanded hedge-fondid uksed kinni. Isegi kui aktsiaturud tõusma peaksid hakkama, on hedge-fondide tööstus ikkagi korralikus mainekriisis ning usalduse tekitamine ei lähe raketina üles, vaid tekib samm-samm haaval trepist üles minekul. Investorite raha väljavõtmise soovid sunnivad hedge-fonde müüma vara turul mistahes hinnaga. Selle kaitseks on mitmed hedge-fondid niiöelda "lukustanud" investorid määramata ajaks fondidesse ning raha väljastamine on edasi lükatud paremate aegade ootuses. Naiivne oleks aga loota, et need paremad ajad on kohe-kohe ukse ees ning varem või hiljem on fondid sunnitud müüma, sest investorid on niigi närviliseks muutunud. See tekitab turgudele aga lisapressi müükide näol.

Veel üks probleem on võimenduse määr. Mitmed hedge-fondid kauplevad röögatu võimendusega. Kui asjad ei lähe nii nagu tahetud, sulab investorite raha fondis kordades nii kiiresti, kui palju on fondis võimenduse määr. Siis võib mingi hetk juhtuda, et investoritele ei olegi enam midagi maksta. Kasumijaht on fondijuhid pannud võtma liigseid riske. Madoffi püramiidskeem oli ehtne näide sellest, kuidas asjad läksid halvasti ning fondist väljamaksed olid võimalikud vaid nii, et maksti vanadele uute tulijate rahaga. Madoffi juhtum ei pruugi olla ühekordne välgatus ning 2009. aastal võib taolisi pettuseid veel välja ujuda.

2008. aastal kaotas keskmine hedge-fond 18% oma vara väärtusest. 2007. aastal oli aga keskmine kasum Hedge Fund Researchi andmetel 9,96%. Ainuke negatiivne aasta oli aasta 2002, kuid ka siis kaotasid fondid keskmiselt vaid 1,45%. Siiski ei näe hedge-fondide tootlused muu turu kukkumise kõrval üldse halvad välja. Dow Jones tööstusindeks kaotas 2008. aastal 34% ning Standard Poor's 500 indeks 38% oma väärtusest. Kuid hedge-fondide algne idee oli see, et nad ei kaota kunagi raha.

Täna on turul umbes 10 000 hedge-fondi, kes võtavad investorilt keskmiselt 2% valitsemistasu ning 20% teenitud kasumist (võrdluseks olgu öeldud, et meie progressiivsemate pensionifondide aastased valitsemistasud jäävad vahemikku 1,3-2%). Hedge-fondidele ei kehti tavaliste investeerimisfondide reeglid ning panustatakse nii langusele kui ka tõusule. Eriti aga just eksootilistesse instrumentidesse nagu näiteks naftasse, sojaubade futuuridesse, tuletisinstrumentidesse, kulda ning paljudesse muudesse varaklassidesse, kuhu tavafondid investeerida ei saa. Tavaliselt on fondide sisenemismahud väga kõrged, mistõttu ei saa väikeinvestorid fondidesse investeerida.

Hedge-fondide mahud olid möödunud aasta juulis 1,93 triljonit dollarit. Nüüdseks on see langenud 1,56 triljoni dollarini. Enamik rahast kadus aasta viimase kolme kuuga. Fondid, kes investeerisid Põhja-Ameerikasse, kaotasid enim ehk 183 miljardit dollarit, kirjutas Bloomberg.

Suuremad vaegused algasid hedge-fondidel Lehman Brothersi kukkumisega septembris, millest algasid sündmused, mis viisid minema pea 30 triljoni dollari ulatuses varade väärtusi üle maailma. 80 Lehmani kohustuste ning varadega seotud fondijuhti olid sunnitud panga kukkumisega sulgema oma fonde, hindama ümber oma varasid ja piirama raha väljavõtmist.

Hirm on praegu kuningas. Mingi hetk naaseb aga ahnus jälle turule ning uued skeemid juhivad turge - kuniks süsteem end ise taas puhastama hakkab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. February 2009, 17:10
Otsi:

Ava täpsem otsing