Lauri Luik: võtame kiirelt korterilaenu ja teeme lapse?

21. jaanuar 2009, 10:03

Sotside kodulaenu intressi edasilükkamise
idee on reformierakondlase Lauri Luige sõnul lühinägelik, sest pole mingit
garantiid, et inimesed suudavad aastate pärast maksta nii laenu
põhiosa, intressi ning lisaks veel ka ajatatud intressi.

„Ikka ei taha sotsid aru saada, et sotsialism ei taga võrdsust, rääkimata õiglusest, vaid pigem triivib meid kiirelt suurema ebavõrdsuse ja kannatuste suunas,“ kurdab Luik oma blogis.

Intressipuhkus, kodutoetus, automaks ja teised sotsialistlikud ideed ning soov, et riik trügiks aina sügavamale inimeste püksitaskutesse tekitavad poliitikus hirmuvärinaid. „Emotsionaalsete juttudega maailma võrdsusest ning igasuguste toetuste laialimäärimisega üle maa jäetakse märkamata see, et kuskilt peab raha ka tulema. Raha riigieelarvesse tuleb suuresti inimeste taskust. Nende samade inimeste taskust, keda me ringiga aidata üritame...“ nendib Luik.

Tema sõnul ei ole mõtet rääkida sellest, et see ja teine riik maksab nii palju toetusi, sest meie ei ole „teised riigid“ ega tohi taas hakata sotsialismi üles ehitama, nagu paljud oma suurte riigitoetustega teevad. Luik usub, et isegi Eesti sotsialistid tegelikult ei taha seda.

Abivajajat tuleb Luige sõnul küll aidata, kuid kustmaalt algab majaomanike puhul sellisel juhul abi vajalikkus, seda nii naljalt kinni ei võta. „Mina olen kahe käega poolt näiteks puuetega inimesi või pensionäre toetama, ja seda mitte praeguses määras, vaid mitu korda suuremates summades. See aga eeldab seda, et laustoetuste asemel muutuksid sotsiaaltoetused vajadusepõhiseks! Olen alati pidanud oluliseks toetada inimesi, kes on raskes olukorras paratamatult. Puuetega inimesed on puudega paljuski paratamatult ning tänased pensionärid seetõttu, et ajal, mil nemad tööl käisid, valitses sotsialism. Neid tuleb aidata!“ rõhutab Luik.

Tema arvates ei ole õiglane see, et kõik teised maksumaksjad, kel näiteks laene ja last veel pole ning kes on oodanud aega ja kogunud raha, et endale korterit alles soetama hakata, hakkaksid raskustesse sattunud kinnisvaraomanike kohustusi kinni maksma, olgu selleks võlaobjektiks maja, korter, suvila, kaater või auto, kus keegi parasjagu elab. „Kusjuures, on keegi kontrollinud, kas see hättasattunud majaomanik on oma Bentley ikka maha müünud?“ küsib poliitik.

Sotside idee lükata intressi maksmine 5-10 aasta võrra edasi on Luige hinnangul väga lühinägelik. „Millel põhineb tõdemus, et inimestel viie aasta pärast on võimalus maksta laenu põhiosa, intressi ja lisaks veel maksmata jäänud intressi?“ tahab ta teada ja leiab, et mida rohkem riik oma nina vaba turu toimimisse topib, seda suurem ja lühinägelikum viga sellega tehakse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. January 2009, 12:28
Otsi:

Ava täpsem otsing