President Ilves: kulutuste kärpimine on möödapääsmatu

06. veebruar 2009, 15:52

President Toomas Hendrik
Ilvese arvates on valitsuse kava tänavusi kulutusi koomale tõmmata
möödapääsmatu ja vajalik, samuti ei saa valitsus presidendi sõnul piirduda vaid
negatiivse lisaeelarve vastuvõtmisega, teatas Ilves kodulehekülje
vahendusel.

Järgneb presidenti avaldus kokkuhoiu teemal:

Valitsuse kava tänavusi kulutusi koomale tõmmata on möödapääsmatu ja vajalik. Riigieelarve kokkutõmbamise toel üritab riik toime tulla maailma majandust tabanud kriisi mõjudega.

Kümned tuhanded meie kaaskodanikud ja sajad ettevõtted on juba mõnda aega seisnud silmitsi muutunud olude ja kahaneva sissetulekuga. Riik ja avalik sektor ei saa teistmoodi käituda. Meil kõigil tuleb ühtlaselt kanda vastutust homse ees.

Kindlasti on välja kuulutatud kärpekava alles esimene käik nende paratamatute otsuste reas, mida Eestil tuleb veel sel aastal teha oma senise eelarvepoliitika ümberkorraldamisel, et riik saaks kiiresti väljuda majanduslangusest. Ma eeldan, et sellest negatiivsest riigieelarvest riigi kohustuste katmiseks tänavu piisab, et kava on realistlik ja täpne.

Kindlasti ei saa valitsus ja Riigikogu piirduda vaid negatiivse lisaeelarve vastuvõtmisega. Kogu senine eelarvepoliitika tuleb veel enne 2010. aasta eelarve menetlemist uuesti läbi vaadata, aga seda peab tegema viisil, et sotsiaaltoetused jõuaksid efektiivselt nendeni, kes riigi tuge vajavad, ning et samal ajal loodaks tõhus alus majanduse uueks tõusuks.

Eesti peab muutuma uuesti uuendusmeelseks riigiks, me peame vabanema ülejõu käivast kulutamise mentaliteedist, mis haaras meid kõiki viimastel aastatel. Töö 2010. aasta riigieelarve koostamise uute alustega peab algama kohe, seda tööd tuleb teha avalikult, otsustavalt ja tormamata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. April 2009, 10:29
Otsi:

Ava täpsem otsing