Läti riik garanteerib Parexi laenu

18. veebruar 2009, 10:44

Läti valitsus võttis eile vastu
põhimõttelise otsuse suurendada Parex banka kapitali ja garanteerida panga 775
miljoni euro suurune sündikaatlaen välismaistele kreeditoridele.

Valitsus pöördus ametliku ettepanekuga panga kreeditoride poole, kirjutas Biznes Baltija.

Pärast Parexi natsionaliseerimist on riik paigutanud likviidsuste tagamiseks panga deposiiti 820 miljonit latti. Eilne otsus on aga teistlaadi, erinevalt deposiidist ei nõuta paigutatud kapitali tagasi.

Nagu teatas pärast ministrite kabineti koosolekut Parexi juht Nils Melngailis, paneb riik panka 100-200 miljonit latti. Lisakulusid sellest ei tule, summad võetakse juba deposiiti pandud rahast. Summa sõltub eelkõige sellest, et saaks tagatud 8-12% kapitali adekvaatsuse norm, praegu pank sellele tingimusele ei vasta.

Valitsus otsustas eile ka Garanteerida Parex banka sündikaatlaenu väljamaksmise. Pangal on kokku 775 miljonit eurot laenu 60 välismaisele kreeditorile, millest 275 miljonit tuleb välja maksta veebruaris ja ülejäänu juuni lõpus.

Valitus kiitis heaks varasema panga esitatud plaani: maksta välja 155 miljonit eurot ehk 20% laenust veebruaris ja ülejäänud 80% kahes osas 2010. ja 2012. aastal.

Parex banka juhi Melngailise sõnul on kreeditorid plaaniga nõus, juhul kui saavad riigi garantii, nüüd jääb vaid täpsustada tehnilised detailid.

Sellise plaani vastu on siiski Läti Pank, kelle meelest on risk, et laenu andnud organisatsioonid ei nõustu taoliste tingimustega. Kui konsensust ei saavutata, ootab Läti finantssektorit veelgi sügavam kriis. Keskpanga arvates peaks Parex banka tagastama 40% laenu sellel aastal ja ülejäänu aasta-kahe jooksul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. April 2009, 15:01
Otsi:

Ava täpsem otsing