IMF toetab Kesk- ja Ida-Euroopa euroiseerimist

06. aprill 2009, 08:33

Majanduskriisis Euroopa Liidu liikmesriigid
Kesk- ja Ida-Euroopas peaksid kaaluma euro kasutuselevõttu kasvõi euroalaga
formaalselt liitumata, leiab Rahvusvaheline Valuutafond (IMF).

Euroala reegleid võiks leevendada, et need riigid saaksid n-ö kvaasi-liikmeteks, ilma kohata Euroopa Keskpanga nõukogus, vahendab ajaleht Financial Times.

"ELi liikmesriikide jaoks oleks euroiseerimine valuutavõla probleemi lahendamiseks kõige kasulikum, kõrvaldades ebakindluse ja taastades usalduse. Ilma selleta nõuaks välisvõla probleemi lahendamine massiivseid kokkuhoiumeetmeid olukorras, kus poliitiline vastuseis kasvab," tsiteerib leht konfidentsiaalset raportit, mis on valminud umbes kuu aega tagasi.

Isegi kui G20 kohtumine läinud nädalal Londonis oli edukas, on Ida-Euroopa probleemid jätkuvalt lahenduseta. Kaks IMFi abi saanud riiki – Läti ja Ukraina – on IMFi nõutud reformide elluviimisel takerdunud. Kolmas riik Ungari pingutab, et saada kokku valitsust, mis oleks võimeline need reformid ellu viima.

IMFi raport koostati selleks, et veenda ELi ja Ida-Euroopa riike toetama IMFi, Maailmapanga ja EBRD üleskutset koostada kogu regiooni hõlmav kriisiga võitlemise strateegia, mille hulka kuulunuks ka regionaalne abifond. See üleskutse toetust ei leidnud.

Nii euroala riigid kui Euroopa Keskpank on ka eurole ülemineku tingimuste leevendamise vastu.

IMFi hinnangul peab nn arenev Euroopa – sealhulgas Türgi – tänavu refinantseerima välislaene 413 miljardi dollari väärtuses. Jooksevkonto defitsiidi katteks on vaja 84 miljardit dollarit.

Rahvusvahelistest rahandusinstitutsioonidest vajaksid need riigid IMFi hinnangul 123 miljardit dollarit tänavu ning 63 miljardit dollarit tuleval aastal. Suurim rahavajadus on IMFi hinnangul Rumeenial ja Türgil ning Poolal.

"Finantskriis võimendab areneva Euroopa nõrku kohti ... laenukahjumid Lääne-Euroopa pankade välismaistes tütarpankades riskivad vallandada negatiivse spiraali .... piirkonna valuutad on surve all ja pinged valuutade vahel kasvavad," tsiteerib FT IMFi raportit.

Raporti hinnangul võib probleemsete laenude osakaal regiooni pankades kasvada 20%le laenuportfellist.

Läinud sügisel prognoositud 4,25%se kasvu asemel prognoosi IMF nüüd, et regiooni SKP kahaneb tänavu 2,5%. Riigiti on erinevused väga suured.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. April 2009, 17:49
Otsi:

Ava täpsem otsing