Rootsi pangad seisavad täna kindlalt

29. aprill 2009, 19:24

Tänaseks on Rootsi kõik neli suurpanka
avaldanud oma esimese kvartali tulemused, mis näitavad, et Balti riikide
laenuprobleemid küll kasvavad, kuid ei käi pankadele üle jõu.

Olukord läheb keerulisemaks, kui majanduslanguse mõjud hakkavad tunda andma koduturul Rootsis. Nordeal on põhjust muretseda ka Taani ja Soome majanduse käekäigu pärast.

Rootsi majandusuudiste portaal e24.se võtab esimese kvartali kokku järgmiselt: Nordealt ja Handelsbankenilt hea tulemus, SEB stabiilne ja minikatastroof Swedbankis.

Neljast pangast kõige parem tulemus oli Nordeal.

„Pankade kasumid enne laenukahjumite mahaarvamist olid oodatust paremad. Seda tänu tugevatele tuludele. Eriti intressitulule,“ ütles Chevreux panga analüütik Rodney Alfvén. „Handelsbankenis ja SEBs on kulud ootamatult suured. Samas torkab silma SEB tugev intressitulu, mis on väga hea,“ ütles ta.

Kõige märkimisväärsem oli aga Swedbanki laenukahjumite väga suur kasv. Paljud analüütikud ootasid, et panga uus juhtkond suuri mahakandmisi teeb, et puhtalt lehelt alustada. Pank suutis aga üllatada arvatust veel palju suurema kevadpuhastusega. Swedbanki laenukahjumid kasvasid esimeses kvartalis 6,8 miljardile Rootsi kroonile (analüütikute keskmine prognoos 2,6 miljardit Rootsi krooni). Balti riikides olid laenukahjumid 4,2 miljardit Rootsi krooni ja laenukahjumite tase 7,5%.

Alféni sõnul hakkab silma, et pangad on laenukahjumeid väga erinevalt hinnanud. Kui Swedbank hindab suurusjärguks 7,5%, siis SEB poole vähem. Samas kinnitavad Swedbanki majandustulemused Alféni sõnul väidet, et Rootsi pankadel on kriisi üle elamiseks Balti riikides piisavalt kapitali.

Rootsis on pankade laenukahjumid täna veel tagasihoidlikud, kuid seal on hiljemalt sügisest kasvu oodata. Alféni sõnul läheb pankadel siis keerulisemaks, katsumuste aeg on 2009. a sügis ja 2010.a.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. April 2009, 19:24
Otsi:

Ava täpsem otsing