Lätil tuleb eelarvet kärpida nii mais kui oktoobris

11. mai 2009, 10:06

Läti parlamendil tuleb rängad eelarvekärped
kinnitada veel maikuu jooksul, et võimukoalitsioon juunikuistel valimistel
liigselt valijate viha alla ei langeks, kirjutas täna majandusleht
Biznes Baltija.

Defitsiiti pole aga ikkagi millegi arvelt rahastada ning oktoobris tuleb eelarvet ilmselt uuesti lõigata, märkis leht.

Nn avariieelarve pidi Läti valitsusel valmis olema juba märtsis. Läinud reedel toimunud valitsuse istungi järel said ministeeriumid kokkuhoiukärbete esitamiseks uue tähtaja – 14. mai. Eesmärk on hoida eelarvedefitsiit 7% tasemel SKPst, mis tähendab, et kulusid tuleb kärpida 345 miljoni lati võrra.

Kulukärbete kokkulepet veel maikuu jooksul nõuab Lätilt Euroopa Komisjon – läinud nädalal oli Riias visiidil Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Joaquin Almunia.

Kõige ebameeldivam uudis on, et Läti riigieelarvet tuleb uuesti ilmselt kärpida ka oktoobris. Reedel toimunud briifingul ütles Läti peaminister Valdis Dombrovskis, et "kui olukord halveneb ja SKT alaneb rohkem kui prognoositud 12% võrra, tuleb eelarvet veel korra kärpida".

Euroopa Komisjoni prognoosi järgi kahaneb Läti SKP tänavu 13%. Läti parlamendis ringles läinud nädalal Läti keskpangale omistatud hinnang, et SKP kahaneb 16%. Nii ei saa välistada, et sügisel tabab kärpekirves ka seni puutumata jäänud pensione ning et makse tuleb veelgi tõsta. Rahvusvaheliste doonoritega sõlmitud kokkuleppe järgi võib käibemaksu tõsta kuni 23%-le.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. May 2009, 13:45
Otsi:

Ava täpsem otsing