Firma plaanipärane arendamine kindlustab edu

Eedo Kalle 13. mai 2009, 00:00

Tootlikkuse plaanimine on tootlikkuse mõõtmise ja analüüsi järel tootlikkuse tervikliku juhtimissüsteemi kolmas samm, mis peab kindlustama edu.

Kui tootlikkuse mõõtmine ja analüüs on justkui tootlikkuse olukorrale diagnoosi panemine, siis tootlikkuse plaanimist ja selle evitamist võib võrrelda teraapiaga. Tootlikkuse plaanimisele peaks eelnema tootlikkuse prognoosimine, mis selgitab, millised on tootlikkuse võimalikud arengusuunad tulevikus.

Kehtib seaduspärasus, et kvaliteetne analüüs ja prognoos tagab reaalsema plaani, see omakorda soovitud tulemuse.

Prognoosida tuleb vähemalt 3-5 aastat ette. Tootlikkuse plaanimine konkretiseerib prognoose, haarates ettevõtte eesmärgid ja arenguteede valiku, otsustab, mida, kus, millal, kes ja kuidas teeb tootlikkuse suurendamiseks igal juhtimistasandil ning valib tootlikkuse tõstmise meetodid, nende mõju, maksumuse, asendatavuse, täiendatavuse ning tasuvuse.

Soovitatav on evitada nn korduvplaanimise süsteem. Võimalikke tootlikkuse tegureid ja riske püütakse hinnata strateegilise (5-10 aastat ette), taktikalise (2-5 aastat) ja operatiivse (kuni kaks aastat) plaanimisega, mis peaksid moodustama omavahel seotud iteratiivse ja kompleksse tsükli.

Tootlikkuse analüüsimisel avastatud negatiivse mõjuga tegurid tuleks plaanimisel püüda positiivseks muuta. Samuti tuleks püüda plaani optimeerida nii, et tegurid annaksid maksimaalse tootlikkuse ja kasumi. Kaasneb ka kontroll ja saavutatu hindamine, tootlikkust mõõdetakse ja juhtimistsükkel algab uuesti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing