Võimuerakonnad leppisid kokku saladuse hoidmises

27. mai 2009, 20:27

Rahandusministri ülesandeid täitva
Helir-Valdor Seederi sõnul jätkasid Reformierakond, IRL ja Rahvaliit täna 2009.
aasta säästueelarve ning 2010. aasta riigieelarve arutelu, kuid konkreetsete
ettepanekute ja otsusteni ei jõutud.

Seeder lahkus nõupidamiselt kella seitsme paiku ja selleks ajaks konkreetseid ettepanekuid välja käidud. "Võibolla on praeguseks konkreetsete ettepanekuni jõutud, aga võibolla jõutakse öösel või homme," sõnas Seeder pisut enne kella kaheksat õhtul.

Ühtlasi on kokku lepitud, et läbirääkimislauale pandavaid erakondade programme ei avaldata. "Seda magusat osa võibolla ei õnnestugi teada saada," märkis Seeder, kuna tema sõnul ei tuleks avalikkuse ette kistud ettepanekutest midagi peale suure tüli.

"Üldjuhul on arutatud tervikpilti," kirjeldas Seeder läbirääkimiste käiku. Põhimõtteline kokkulepe on saavutatud töölepingu seaduse ja töötukassa küsimustes.

Täna täpsustati prognoose ja analüüsiti, mida tähendaks säästueelarve 2010. aastale. Riigieelarve tulude poolelt käidi üle erinevad maksud, mida tõsta annaks. "Aktsiisid, käibemaks, töötuskindlustusmaks," loetles Seeder. "Noh, oli ka ühekordse tulu teemasid, mis puudutab riigi äriühingute dividende ning kas ja mis vara on müüa. Varade teema oli väga pikalt üleval."

Peaminister Andrus Ansip on meedias nimetanud Eesti Loto võimalikku müüki, kuid Eesti Posti ja Riigi Kinnisvara müügist pole räägitud, nentis Seeder.

Kulu poolelt oli jutuks, kas tegevuskulusid saab veel kärpida ning kas tuleks äkki tulud ja kulud lahti siduda, mis suurendaks riigieelarve paindlikkust. Seeder sõnas, et arutati investeeringute edasilükkamist ning Riigi Kinnisvara seisu, kuid eurorahade arvelt tehtavaid kulutusi ei puututud.

Haigekassa reserve ei saa Seederi andmetel tänavu kasutada, kuna see halvendaks eelarvetasakaalu: "Haigekassal on reserv, aga seda kasutada ei saa, sest see suurendab riigieelarve defitsiiti. Selle aasta kulutuste piiriks on 12 miljonit krooni." Võimalik, et ka tuleval aastal peab Haigekassa piirduma vaid maksudest laekuvaga, kuid hetkel pole tuleva aasta kulutuste piir veel paika pandud.

"Me ei saa üle ega ümber sotsiaalplokist," ütles Seeder teemaderingi kohta, milleni erakonnad senini veel jõudnud pole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. May 2009, 20:54
Otsi:

Ava täpsem otsing