Autotootja Opel on „selleks korraks“ päästetud

30. mai 2009, 09:08

Saksamaa valitsus valis raskustesse
sattunud USA autotootja General Motors Opeli üksuse ostjaks Kanada autoosade
tootja Magna International ning kinnitas valitsuse poolset rahalist toetust, et
Opelit makseraskustest päästa.

Magna, mis jäi lõpusirgel konkureerima Itaalia Fiatiga, on valmis Opelisse investeerima, teatas Saksamaa rahandusminister Peer Steinbrück laupäeva varastel hommikutundidel ajakirjanikele pärast raskeid kõnelusi, millest võttis osa ka Saksamaa kantsler Angela Merkel.

Saksamaa koos teiste Euroopa riikidega, kus on Opeli tehased, laenab firmale üleminekuperioodi üleelamiseks 1,5 miljardit eurot. Opeli varad suunatakse usaldusfondi, et kaitsta neid GM läheneva pankroti eest. Esmaspäeval peaks GM esitama pankrotikaitse taotluse, vahendas agentuur Bloomberg.

„Ärge arvake, et otsus sündis kergelt,“ ütles Steinbrück, lisades, et Saksamaa valitsus on väga huvitatud, et töökohad Opeli tehastes säiliksid.

27. septembril on Saksamaal valimised ning mingil juhul ei taha valitsus, et neljas suures Saksamaa tehases tuhanded töökohad kaoksid. Saksamaal töötab Opeli tehastes 25 000 inimest, kogu Euroopas kokku 55 000. GM Opelil on tehased Belgias, Poolas ja Hispaanias, Vauxhall Suurbritannias ja Saab Rootsis.

„Opel on selleks korraks päästetud,“ ütles GMi Euroopa üksuse president Carl-Peter Forster.

Magna pakkumine sisaldab 700 miljoni euro suurust investeeringut kahasse Venemaa Sberbankiga. Samuti koostööd Venemaa autotootjaga OAO Gaz ning laenugarantiisid üle Euroopa kokku 4,5 miljardi euro suuruses summas.

Magnal on täna 326 tehast, insenerkeskust ja müügikontorit Põhja-Ameerikas, Lõuna-Ameerikas, Aasias ja Euroopas, mis annavad tööd 82 000 inimesele. Firma käive oli läinud aastal 23,7 miljardit dollarit.

Opeli asutas 1862. aastal Adam Opel – esmalt valmistas firma õmblusmasinaid ja jalgrattaid enne kui autosid tootma hakkas. GM ostis 80% Opelist 1929. aastal eelmise suure majanduskriisi ajal. Kaks aastat hiljem ostis GM ülejäänud osa Saksa autotootjast, olles 30nendatel aastatel Euroopas suurim autotootja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. July 2009, 12:07
Otsi:

Ava täpsem otsing