Läti keskpank võib kasumist riigieelarvet toetada

30. juuni 2009, 11:19

Läti keskpank teatas, et on saanud Euroopa
Keskpangalt „rohelise tule“ selleks, et suunata suurem osa keskpanga kasumist
Läti riigi eelarvesse.

„See on lühike ja konkreetne nõusolek,“ ütles agentuurile Bloomberg Läti keskpanga pressiesindaja Martins Gravitis. „Samal ajal on seal väga tõsine nõuanne ettevaatlik olla,“ lisas ta.

Läti keskpank palus juriidilist hinnangult eelnõule, mille järgi keskpanga kasumist läheks praeguse 15% asemel 50% riigi eelarvesse. Ehkki Euroopa Keskpank nentis, et see annaks „negatiivse efekti“, kui usaldus keskpanga rahalise seisu ja sõltumatuse osas sellest kannataks, teatas pank, et „mõistab Läti praegust rahalist olukorda ning vajadust taastada riigi makromajanduslik stabiilsus“.

„Äärmiselt oluline on, et kasumiaastatel loodaks piisavad reservid, mis võimaldavad Läti keskpangal katta võimaliku kahjumid ilma et sellest kannataks finantsvahendid, mida on vaja rahapoliitika elluviimiseks,“ märkis Euroopa Keskpank. Seega peaks Läti keskpank riigieelarvesse kandma vaid realiseerunud ja auditeeritud kasumid.

Kui kahjumid tulevikus reservid ületavad, on edaspidi sellise kokkuleppe järgi raske reserve taastada, hoiatas Euroopa Keskpank.

Märtsis loobus Leedu plaanist suunata 100% keskpanga kasumist riigi eelarvesse praeguse 50% asemel, kuna Euroopa Keskpank ei kiitnud seda sammu heaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. July 2009, 16:54
Otsi:

Ava täpsem otsing