USA riigieelarve läks esmakordselt triljoni dollariga defitsiiti

14. juuli 2009, 14:59

Ameerika Ühendriikide 2009. aasta
riigieelarve defitsiit ületab esmakordselt riigi ajaloos triljon dollarit,
vahendavad kahjurõõmsalt mitmed venekeelsed uudistekanalid.

Ameerika Ühendriikide finantsaasta algab oktoobris. Juuni lõpuks oli 2009. finantsaasta eelarve läinud juba 1,086 triljoni dollariga defitsiiti. Juunikuu eelarve oli defitsiidis 94,318 miljardi dollariga, ehkki just juunis laekub Ühendriikide eelarvesse traditsiooniliselt kõige rohkem raha.

Analüütikud selgitavad enneolematut eelarvedefitsiiti valitsuse kulutustega majanduse toetamiseks ja järsu maksulaekumiste vähenemisega. Lisaks neelab palju riigikassa raha sõjategevus Iraagis ja Afganistanis.

Ehkki eelarve seis on räbal, jätkab valitsus kulukate kriisivastaste seaduste vastuvõtmist ning majanduse pidevat elustamist. President Barack Obama ja rahandusminister Timothy Geithner on välja hõiganud, et niipea, kui majandus toibumise märke ilmutab, keskendub valitsus riigieelarve defitsiidi vähendamisele.

Nagu väidab blogi MINT.com, saab triljoni dollari eest võimaldada kõigile töötavatele ameeriklastele 11 nädalat palgalist puhkust või osta ära kogu Austraalia aastatoodangu. Üks teine blogija arvutas välja, et kui seada triljon ühedollarilist ketti, ulatuks see maakeralt Päikesele.

Võrdluseks, Läti SKP ulatus 2008. aastal 35,8 miljardi dollarini. Triljoni dollari eest saaks kõiki Läti kaupu ja teenuseid tarbida 28 aastat jutti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. July 2009, 16:16
Otsi:

Ava täpsem otsing