Rahandusministeerium: oleme graafikus

30. juuli 2009, 20:12

Rahandusministeerium mahutas oma järgmise
aasta eelarvekulud enda poolt ette kirjutatud piiridesse.

„Rahandusministeeriumi eelarveprojekti maht vastab rahandusministri määrusega ette nähtud piirsummale, mis on 1 849,6 miljonit krooni,” ütles Äripäevale rahandusministeeriumi pressiesindaja Piret Seeman.

Rahandusministeeriumi eelarve on võrreldes kehtivaga tervelt 40% väiksem, mis tuleneb Seemani sõnul rahandusministeeriumi eelarve eripärast.

„Üks suurim 2009. aasta kokkuhoiu allikaid oli II pensionisamba riigipoolsete sissemaksete peatamine, mille mõju käesoleva aasta eelarvele oli üle 1,3 miljardi krooni,” selgitas Seeman. Praegu kehtivas eelarves on II samba kulutusi rahandusministeeriumi eelarves 1,1 miljardi jagu. Kuna tuleval aastal veel riigipoolseid sissemakseid ei alustata, on 2010. aastal II samba kuludeks planeeritud ca 24 miljonit krooni, lisas ta.

Seeman ütles, et eelarveprojektis olevad numbrid, otsused ja kokkuhoiukohad võivad veel muutuda, ministeeriumi kokkuhoiuvõimalused on aga eelkõige seotud personali- ja majanduskuluga. „Viimase aasta jooksul on rahandusministeeriumis koondatud iga viies inimene ning vähendatud kõigi töötajate palkasid vahemikus 3-20%,” märkis Seeman rääkides ministeeriumi kokkuhoiukohtadest.

Rahandusministeerium on järgmise aasta eelarvet koostades seadnud endiselt eesmärgiks valitsussektori eelarvedefitsiidi 3% piires hoidmise, nagu riigi eelarvestrateegias 2010-2013 valitsuses kevadel ka kokku lepiti. Enne uut majandusprognoosi on eelarve mahuks arvestatud 81,5 miljardit krooni, mis võib suure tõenäosusega aga 27. augustil pärast prognoosi avalikustamist muutuda.

Ministeeriumidele ette antud piirsummad arvestati välja põhimõtetel, milles lepiti kokku valitsuskabinetis suve alguses.

Keerulised arvutuskäigud näevad lihtsustatud kujul välja järgmised:
Tulude
osas võeti arvesse rahandusministeeriumi kevadprognoosi riskistsenaarium, pärast prognoosi tehtud eelarvepositsiooni parandavad otsused ning riskid.

Kulude puhul võeti küll aluseks 2009. aasta kehtiv eelarve, iga ministeeriumi koos selle valitsemisalaga vaadati eraldi. Kõigi valitsemisalade puhul arvestati tuleva aasta kuludest välja 2009. aastal lõppevad tegevused ning arvestati juurde kulud 2010. aasta uutele ja rahvusvahelistele kohustustele (näiteks rahvaloendus, NATO tippkohtumine jne). Saadud kuludest arvestati maha välisvahendid ja kaasfinantseerimise kulud ning ülejäänud summast võeti maha 9%. Lisatingimuseks oli personalikulude vähendamine samuti 9%.

„Kuigi protsent ja summa on valdkonna peale ette antud, on mõistagi valikud selle protsendi ja summa piires valdkonda juhtiva ministeeriumi teha,” lisas Seeman.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. July 2009, 21:16
Otsi:

Ava täpsem otsing