Börsiralli lõpeb septembris

10. august 2009, 13:38

Tuletisväärtpaberitega kauplejad panustavad
üha enam asjaolule, et pea viimase kaheksakümne aasta suurim börsiralli kustub
septembris – USA aktsiate jaoks ajalooliselt kõige kehvemas kuus.

Kauplejate panuste järgi peaks aktsiate oodatud volatiilsust peegeldav VIX indeks järgmise viie nädala jooksul kerkima 13%. Bloombergi andmete järgi on aktsiaindeksid viimasel viiel aastal 81% ajast liikunud VIXiga vastassuunas.

Ülalpool VIXi väärtust olevad VIXi futuurid näitavad, et investorid ootavad aktsiate liikumisulatuste suurenemist ja aktsiate langust. S P 500 on viimase viie kuuga rallinud 49%, lükates aktsiate suhtelised hinnatasemed kallimaks alates 2004. aasta detsembrist. Eelmisel nädalal lisas laiapõhjaline börsipeegel tänu USA eluasemete müügi kasvule ja töötusmäära alanemisele 2,3%.

"See on ohumärk," kommenteeris Rampart Investment Managementi optsioonikaupleja Ronald Egalka. "Inimesed ootavad volatiilsuse tõusu ja see viitab turgude allapoole liikumisele," lisas ta.

Ajalukku vaadates tuleb välja, et investorid kaotavadki kõige enam just septembris – USA aktsiad on Bloombergi järgi alates 1928. aastast siis langenud keskmiselt 1,3%. Eelmisel aastal kaotas S P 500 indeks septembris 9,1%, suurim sukeldus leidis aset aga 1931. aasta esimesel sügiskuul, mil indeks kaotas 30% oma väärtusest. Peale septembri on investorid alates 1928. aastast raha kaotanud veel vaid veebruaris, mil aktsiad on keskmiselt kukkunud 0,3%.

VIX indeks liigub tavaliselt S P 500 indeksiga vastassuunaliselt seetõttu, et aktsiate languse korral nõudlus kindlus(tus)e järele kasvab. Septembrikuise tähtajaga VIX futuurid on indeksi väärtusest 3,29 punkti kõrgemal - erinevus (spread), mis on võrreldav 2008. aasta augustiga. VIX indeks on oma üheksateistkümne aastase ajaloo jooksul näidanud keskmiselt väärtust 20,22 ja ületanud 50 joone esmakordselt eelmise aasta oktoobris, pärast Lehman Brothersi kollapsit. Külmunud laenuturg ja pankade ühe triljoni dollarini küündinud kahjumid viskasid VIX indeksi 24. oktoobril 89,53 punktile. Maailma suurimate finantskontsernide kahjumid ületavad nüüdseks 1,5 triljoni dollari piiri.

Praegune olukord viitab 68%-lise tõenäosusega S P 500 indeksi 7,2%-lisele kukkumisele järgmise kolmekümne päeva jooksul.

"VIX futuurid ütlevad, et investorid on kaitse eest valmis preemiat maksma," selgitas Hudson Bay Capital Managementi fondijuht David Palmer. "Inimesed ootavad turult mingisugust muutust," lisas ta.

Strateegid nägid samasuguseid mustreid ka eelmise aasta augustis, enne S P 500 9,1%-list kukkumist septembris ja 17%-list kadu oktoobris. Kahe kuu pärast aeguvad VIXi futuurid olid mullu 22. augustil 4,11 punkti kõrgemal kui toonane VIXi väärtus (18,81).

Praegu on VIX 24,76 punktil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. August 2009, 14:10
Otsi:

Ava täpsem otsing