Swedbank usub investorite naasmist

Viktoria Lummo 19. august 2009, 00:00

"Välisinvesteeringud keskenduvad tõenäoliselt suuremate ettevõtete likviidsematesse aktsiatesse nagu TEO LT (Leedu Telekom - toim), Tallink Grupp ja Olympic EG," tsiteeris maailma üks juhtiv finantsuudiste agentuur Swedbanki Balti aktsiate juhti Simmo Sommerit.

Balti aktsiad võivad tervikuna tõusta kolme kuuga Sommeri sõnul kümme protsenti, sest "neid on alla pekstud, kuid mõned nendest on fundamentaalselt väga head."

"Välisinvestorid tulevad tagasi turule, kuna hinnad on madalad," teatas Bloombergile Swedbanki Leedu maakler Arunas Urbonas.

Kõige raskem punkt, kus välisinvestorid olid väga hirmunud, on läbitud ja tõenäoliselt hakkavad nad tasapisi tagasi tulema, lausus ka LHV Balti analüüsiosakonna juht Erki Kert. "Ei usu, et see tuleb suure pauguga, pigem vaikselt järk-järgult," lisas ta.

"Ma arvan, et välisinvestorid tulevad küll turule, küsimus on ainult, millal nad tulevad," märkis Trigon Capitali fondijuht Heiti Riisberg. "Kui Lääne-Euroopa ja USA turud lähevad stabiilsemaks, raha sissevool turgudele jätkub/.../, sellisel juhul on Balti riigid tõepoolest väga heal positsioonil, kuna see turg ei ole selle ralliga kaasa läinud."

"Arvan, et nad (Swedbank - toim) tahavad öelda, et Balti turud on alahinnatud ja sellepärast saab see ületada teisi turge 10 protsendi võrra," kommenteeris Trigon Capitali suuromanik Joakim Helenius. "Mingis ulatuses saan sellega nõustuda, aga manitsen investeerijaid ja ütlen, et osa ettevõtteid on algselt alaväärtustatud ja osa on alaväärtustatud sellepärast, et nende pankrotti minemise risk on väga kõrge."

Heleniuse sõnul on aasta pärast Baltimaade ettevõtete nimekiri oluliselt lühem. Ta lisas, et mõningane välisinvestorite huvi Balti riikide vastu maailmaturgude kasvamisel võib tõepoolest ilmneda, kuid see on seotud tõsiasjaga, et Balti ettevõtted on liiga väikesed, et meelitada ligi kedagi peale Soome ja Rootsi investorite.

"Ma arvan, et TEO LT on väga lihtne ja turvaline valik, kelle tulemused ei ole kriisis kannatanud," kommenteeris Riisberg Swedbanki kolme väljatoodud aktsiat.

"Kui kasiinoäri Baltimaades üldse alles jääb, siis Olympic on viimane, kes püsima jääb," ütles Riisberg ja lisas, et tegemist on riskantse ettevõttega ning paari aasta pärast võib olla Olympic suur turuliider.

Riisberg mainis, et Tallinki osas tal väga kindel arvamus puudub, aga ta hoiaks hea meelega suure võlakoormaga ettevõtetest eemale. "Kui ma peaksin kolmanda ettevõtte võtma, siis võtaksin Silvano, kellel on viimasel ajal ka raske olnud, aga kellel on tugev finants taga ning kui Venemaa turg taastub, siis tal on päris palju potentsiaali."

Kert ütles, et ta peab atraktiivseks TEO LTd, kes pakub väga head dividenditootlust ja on odavam kui sarnased ettevõtted Euroopas. "Samuti Eesti Telekom ja Tallinna Vesi tunduvad päris huvitavad," lisas ta.

SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel suhtus välisinvestorite tulemisse skeptiliselt.

Kuna Balti riigid ei ole praeguse tsükli põhjast veel läbi käinud, siis hoiab makromajanduslike riskide või isegi šokkide oht paljusid investoreid siinsete turgude suhtes äärmiselt skeptilistena, lausus Koppel.

Samas on siinsed turud väikesed, likviidsus kohati naeruväärne ning arenevate turgude aktsiate hinnaralli jätkumisel võib kellelgi tekkida idee mingi ressurssi siia suunata, rääkis Koppel. "See võib niivõrd väikesel turul esile kutsuda ka suuremaid liikumisi."

Nii või teisiti - SEB privaatpangandus lähemal ajal Balti turgudele paigutusi tegemas ei ole, kinnitas Koppel.

"Balti turud on liikunud viimastel kuudel koos globaalsete turgudega," rääkis tarkinvestor.ee omanik Kristjan Lepik. "Kuid minu meelest on vara veel hoogsast tõusust rääkida, kriisi mõjud pole veel lõppenud. Peaksin tõenäoliseks, et välisinvestorid on Baltimaadesse suuremalt tulemas alles 2010. aastal."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing