Juhtkiri: Saa koos Eestiga superstaariks!

1706-aripaev 25. september 2009, 07:19

Eile toimunud Äripäeva suurkonverentsil
"Äriplaan 2010" jäid valdavalt kõlama positiivsed ja optimistlikud sõnavõtud.
Kas meil on alust uskuda paremasse homsesse?

Eesti Panga president Andres Lipstok ütles konverentsi avakõnes tagasihoidlikult, et stabiliseerumine on läbiv teema, millest praegu Eestis rääkida võiks. Lipstok ütles, et Eesti ettevõtted on üldiselt hakkama saanud, kuid uuest tõusust saab hakata rääkima siis, kui kogu majandus on stabiliseerunud. Sampo Panga juht Aivar Rehe julges koguni väita, et finantskriis on möödas ja likviidsus panganduses on lahendatud. Ta lisas küll, et see ei tähenda, et lahenduse on leidnud majanduskriis: "Oleme ka 2010. aastasse liikudes rahunenud languses, kuid suurt šokiga langust ei prognoosi."

Samas on alati oht, et põhi pole veel käes, et kriisi mõjud alles hakkavad ilmnema. Endine peaminister Mart Laar tõdeski, et kui eelmise kriisi ajal tundus ühel hetkel, et seis hakkab stabiliseeruma, siis tegelikult alles hakkasid kriisi tugevad mõjud ilmnema. Kuid Laargi ei vajunud pessimismi mutta, vaid ütles, et järgmine aasta on nii tema kui ettevõtjate jaoks võimaluste aasta.

Investeerimispankur Joakim Helenius oli aga Eestile superstaari staatust kuulutades taas kui mees teiselt planeedilt. Tema sõnul on maailmas praeguseks järele jäänud vähe riike, kus majandus suudab minna tõusule ilma makse tõstmata. "Eesti ei ole seda teinud ja ei pea tegema ka," lisas ta. Kui aga Eesti suudab minna üle eurole ning makse tõstmise asemel langetada, saab Eesti maailma silmis taas superstaariks, on Helenius kindlamast kindel.

Mis Heleniuse jutu oluliseks teeb, on tõik, et kümne aasta eest, kui Eesti oli samuti kriisist toibumas, ei julenud toonasel "Äriplaani" konverentsil mitte keegi Eestile 2000. aastaks majanduskasvu ennustada. Välja arvatud Helenius, kes pakkus, et Eesti majandus kasvab 5 protsenti. Praegu teame, et läks isegi paremini - me majandus kerkis 8%. Selgi aastal pakkus Helenius 2010. aasta majanduskasvu prognoosides, et siinne majandus võib kasvada 5 protsenti. Äripäev nõustub nende ennustustega.

Seega, hea ettevõtja! Ehk oleks aeg oma äri edendamine käsile võtta? Taas agressiivselt turundama, laienema, uusi turge vallutama hakata? Me ju teame, et põhja tabamine on olulise tähtsusega ning Äripäeva arvates on see põhi meil nüüd käes. Või vähemalt käeulatuses. Lisaks ei ole Eesti muu maailmaga võrreldes tohutu defitsiidi ja võlakoorma all lömmis. Lisades plusspoolele endiselt soodsa maksukliima ja loodetavasti peatselt saabuva euro, saame siia niiviisi investoreidki meelitada. Nii või teisiti - tulev aasta on meie kõigi jaoks tõehetk. Oskusliku majandamisega võime tulevase heaolu vundamenti juba täna valama hakata.

Kas suudame hetke tabada?

Juhtkiri: Saa koos Eestiga superstaariks! Juhtkiri: Saa koos Eestiga superstaariks!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. September 2009, 08:16
Otsi:

Ava täpsem otsing