Lipstok: 2011& peaks laenuturg olema korrastunud

21. oktoober 2009, 14:28

Halvad laenud on hakanud kahanema
ning 2011 võiks olla küll see aeg, kus laenuturg on juba täiesti
korrastunud. Kasvueelduse loomiseks on vaja korralikku laenuturgu, sõnas Eesti
Panga juht Andres Lipstok.

"Kui vaadata pankade tulemusi ajateljel, siis on need paranenud. Kui provisjonid maha võtta, siis on nad mõlemad olnud tulusad. Miinused tulevad ikkagi sellest, et nad on hästi konservatiivsed, need laenud, mis võiksid natukenegi probleemi tekitama hakata, on üle kirjutatud, arvele võetud ja ka maha kirjutatud. Ma ütleks, et pilt ei ole üldse halb, " kommenteeris Lipstok SEB panga ja Swedbanki kolmanda kvartali tulemusi.

"Halvad laenud on hakanud kahanema, need tekitavad miinust veel mõnda aega, kuid meie arvame, et 2011 võiks olla küll see aeg, kus laenuturg on juba täiesti korrastunud. Kasvueelduse loomiseks on vaja korralikku laenuturgu," lisas ta.

Samas märkis Lipstok, et eurole üleminek 2011. aastal on täiesti reaalne. "Meie oleme täna oma analüüside ja prognooside põhjal pigem seda meelt, et siiski suudame 2009. aastal hoida kulud kontrolli all. Need tulud, mis on planeeritud laekuma prognoosi raames, need laekuvad ja tänaste arvamiste juures on euro tulek 2011 reaalne," ütles ta.

"Täna on vaja kõikidel asjaosalistel olla topelt tähelepanelik, mitte nii nagu iga aasta lõpus, et laseme natuke lohet. Me oleme praegu ikka selgelt sellel teel, et me suudame oma numbritega olla eurokõlbulik 2009. aasta aruannete baasil," sõnas panga juht.

Lipstok tõdes, et eelarvekriteeriumi täitmine on küll piiri peal, kuid loodetavasti suudame teha viimase pingutuse – valitsus peab rakendama lubatud meetmed. Valitsuse senisest eelarvepoliitikast rääkides ütles keskpanga juht, et see on toetanud kriisiga toimetulemist. "Oluline on pidada kinni varasemast lubadusest mõne aasta jooksul eelarve jälle tasakaalustada. Tuleb arvestada, et kui majanduskasvu taastumine viibib, võib vaja olla puudujääki veelgi vähendada."

"Samuti tuleb lähiaastatel leida ühekordsete meetmete asemel püsivamad lahendused, et kulud-tulud tasakaalustada ja saavutada ülejääk," ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. October 2009, 15:27
Otsi:

Ava täpsem otsing