Jaan Pillesaar: innovatsioon aitab turukonkurentsi vältida

26. oktoober 2009, 10:20

Innovatsioon on ainus seaduslik võimalus
turukonkurentsi vältida ja saavutada vähemalt ajutiselt monopoolne positsioon,
ütles ASi Helmes nõukogu esimees Jaan Pillesaar.

"Majanduslikus mõttes tasub ettevõtjal teha asju teistmoodi ikka turul positiivse eristumise pärast. Selle nimel, et olla efektiivsem kui konkurendid ning müüa teistsuguseid ja paremaid tooteid kui nemad," vastas ta Äripäeva ajakirjas Juhtimine küsimusele loovuse toetamisest ettevõttes.

Suurem osa innovatsioonist pole tema sõnul uute ärimudelite või toodete väljamõtlemine, vaid väikesed, igapäevased muudatused ettevõtte töös – näiteks konkurentidest parema strateegia väljamõtlemine ja efektiivsem elluviimine.

Kuidas ja kui palju innovatsiooni ettevõttes motiveeritakse ja kui palju piiratakse, on Pillesaare kinnitusel juhtide otsus. "Mõni ettevõtja ütleb kõigile töötajatele, et kümme protsenti ajast võivad töötajad pühendada mõtlemisele oma lemmikprojekti üle. Mõned ettevõtted annavad tiimide juhtidele vabaduse sada protsenti oma tööajast sisustada lahenduste väljamõtlemisega, kuidas ühele või teisele kliendile meeldiv lahendus välja pakkuda," rääkis ta.

"Mõlemad ettevõtted seega kulutavad innovatsioonile ühepalju, aga väga erineval viisil ja kindlasti erinevate tulemustega. Ei saa öelda, et üks ettevõte oleks innovaatilisem kui teine. Ning täiesti vabalt võib olla, et mõned aastad hiljem muudavad needsamad ettevõtted oma innovatsioonimudelit tundmatuseni," lisas Pillesaar.

Millisel viisil on mõistlik innovatsiooni ettevõttes toetada, sõltub tema sõnul sellest, millisel turul ettevõte parasjagu tegutseb, millised on parajasti äri kasvamist takistavad pudelikaelad ning turusituatsioon.

Loe pikemalt tänasest Juhtimisest või SIIT! Sisenemiseks vajaliku päevapileti saad osta SIIN!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. October 2009, 10:23
Otsi:

Ava täpsem otsing