Romet Kreek • 8. november 2009 kell 21:00

Ettevõtete tulemused käisid alla

Kvartali tulemuste avaldamise hooaeg on täies hoos ning paljud Toomase portfellis olevad ettevõtted on oma numbrid juba avaldanud.

Tulikivi kvartali käive kahanes aastaga 18,7 protsenti, kasum tegi samas 62,5protsendise kukkumise. Kuigi tulemus võib näida kohutav, on dünaamika positiivne. Esimeses kvartalis oli suur kahjum, teises kahjum kahanes ja kolmandas kvartalis jõudis ettevõte kasumisse.

Cramo teenis kahjumi (aasta tagasi oli kasumis), kuid kahjum on alates esimesest kvartalist liikunud kahanevas joones. Käive langes 26,1 protsenti.

Okmetic näitas käibe 32,7protsendist kahanemist. Kui aasta tagasi oli ettevõttel kvartal veel kasumis, siis nüüd teeniti kahjumit. Tulemuste trend on negatiivne. Esimeses kvartalis teenis ettevõte ühe miljoni euro suuruse kasumi, teises kvartalis oli kasum 60 000 eurot ja kolmandas kvartalis kahjum 1,23 miljonit eurot. Mullu neljandas kvartalis oli kahjumiks 1,12 miljonit eurot. Selle ettevõtte aktsia omamise mõttekus on suurima küsimärgi all.

Kütusekompanii Apache raporteeris kvartalikäibe 30,8protsendisest langusest ning kasumi 62,9protsendisest kukkumisest.

Vasekaevandaja Southern Copperi aktsia hind ei ole tipptasemest kaugel, kuid Toomase jaoks ei ole see enam samaväärne investeering. Varem oli ettevõte hea dividenditootlusega ja kasvatas dividendi. Praeguse hinnaga on dividenditootlus vaid 2,2 protsenti, soetushinnalt alla 5 protsendi. Käive kahanes 20 protsenti ja kasum 25,2 protsenti, kuid dividend 82,5 protsenti.

Ainus Balti ettevõte portfellis näitas end heast küljest. TEO LT käive kasvas 2,8 protsenti ja kasum 5,5 protsenti.

Microsofti käive kahanes 14,2 protsenti ja kasum 18,3 protsenti. Vaatamata kasumi kõikuvusele aktsia kohta on ettevõte kvartali dividendi hoidnud sama suurena, 13 senti aktsia kohta. Kasumi näol on katet küllaga - kolmandas kvartalis teeniti 0,40 dollarit aktsia kohta.

Rootsi-Šveitsi ABB käive kahanes kümme protsenti, kuid kasum kasvas 11,5 protsenti.

Briti jaekaupmehe Marks & Spencer poolaasta käive kasvas 2,8 protsenti ja kasum 0,5 protsenti.

Meele teeb rõõmsamaks seegi, kuidas Soome ettevõtete kvartali tulemused on järjest paranenud, kui aastataguse ajaga võrreldes halvenenud. On siis olukord parem või halvem?

Kui lähtuda analüütikute loogikast, peaks juba vaimustusest rõkkama. Hiljuti tuli uudis, kuidas USA majandus kasvab mühinal ja näiteks Saksamaa majandus väljus juba teises kvartalis majanduslangusest. Saksa majandus kasvas teises kvartalis esimese kvartaliga võrreldes 0,3 protsenti, varem oli languseks 3,5 protsenti. Kahtlemata on tulemus tore, kuid kas seal on kasv?

Esimeses kvartalis kukkus Saksa majandus aastaga 6,7 protsenti, teises kvartalis kukkus 5,9 protsenti. Kahtlemata on tulemus paranenud, kuid seda näeb ka aastase muutuse osas. Aastataguse ajaga võrreldes ei olnud USAs mitte mingisugust kasvu, vaid 2,3protsendine majanduslangus. Investoreid tabas aga piiritu vaimustus majanduskasvust. Hiinas oli aastane majanduskasv kolmandas kvartalis 8,9 protsenti. Näib nagu analüütikud ja ajakirjanikud, kes SKP muutuse uudistele kasvupealkirju panevad ja majanduskasvu kiidavad, hindavad kusagil teisel planeedil asuvaid samanimeliste riikide majandusi.

Toomas ostis oktoobris veidi juurde Hollandi kütuseladustaja Vopaki aktsiat (50 tükki hinnaga 44,96 eurot tükist).

Investorite ja lugejate pahameelt on pälvinud Toomase otsus investeerida Microsofti aktsiasse, kui on olemas selline fantastiline kompanii nagu Apple.

Toomasele meeldib Apple ja tema juht Steve Jobs. Kuid suure visionääri tervis on vilets. Loomulikult on ettevõttes palju tublisid innovaatiliselt mõtlevaid ja töökaid inimesi, kuid kas nad suudavad vedada tehnoloogiasektori tõrvikut edasi?

Apple'i tooted on müünud ülihästi, nad on kasutajasõbralikud, kuid maksavad konkurentide sarnastest toodetest oluliselt rohkem. Ohuks on, et pikemas perspektiivis ei suudeta nii suurt hinnavahet enda kasuks hoida. Väärtusinvestorid hindavad, et saaks osta ettevõtte aktsiat suhtarvude poolest odavalt. Apple on kasvuaktsia ja kui ta suudab hoida kiiret kasvu, on fantastiline. Kui see ebaõnnestub, võib ta valmistada suure pettumuse. Aktsia ei ole odav - P/E suhtarv on 31, hinna- ja raamatupidamisväärtuse suhtarvuks on 6,3 ja hinna-käibe suhe 4,8. Dividendi ei maksta.

Microsofti P/E on 19, hinna-raamatupidamisväärtuse suhtarvuks on 6,2 ja hinna-käibe suhe 4,5. Aktsia dividenditootluseks on 1,9 protsenti. Apple kasvatas viimati raporteeritud kvartalil kasumit ja käivet, Microsoft näitas langust. Mõlema tulemused ületasid analüütikute ootuseid.

Hetkel kuum