Maksupoliitika käristab Merkeli koalitsiooni

Sirje Rank 18. november 2009, 14:14

Maksupoliitikast on saanud Saksamaa paremtsentristlikus valitsuses kibe tüliõun – koalitsiooni pääsenud Vabad Demokraadid tahaksid põhjalikku tulumaksureformi, milleks aga Saksamaa rahandusministri Wolfgang Schäuble sõnul eelarves raha ei jätku – jätkub vaid kärbeteks.

Lisaks koalitsioonisisesele käärimisele on ka maksude kärpimise plaan ise kriitika all – seda taunivad nii Euroopa Liit kui Saksamaa valitsust nõustavad nn targad mehed, kuna maksukärbetel pole katet ja eelarvedefitsiit kasvab.

Kantsler Angela Merkel väidab aga, et maksukärbetele ei ole alternatiivi, et Euroopa suurima riigi majandus sõjajärgse aja rängimast kriisist välja upitada. Saksamaa valitsuse prognoosi järgi kahaneb Saksamaa SKP tänavu 5% ning kasvab tuleval aastal 1,2%.

Vabad Demokraadid tahaksid Saksamaa tulumaksusüsteemi põhjalikku reformi, mis asendaks senise progresseeruva süsteemi lihtsama süsteemiga. Merkeli Kristlikud Demokraadid (GDU) aga kardavad, et nii radikaalsed muutused läheksid kallimaks kui need 19,5 miljardit eurot aastas, mis valitsus järgmiseks neljaks aastaks maksukergenduseks ette on näinud, kirjutas Financial Times.

Septembrikuiste valimiste järel teatas Merkel, et seab majanduskasvu taastamise tähtsamale kohale kui eelarve tasakaalu viimise.

„See ei ole just reaganoomika,“ ütles üks CDU ametnik. „Maksukärped on selleks liiga väiksed. Me viime vaid ellu G20 kohtumisel võetud kohustust toetada majanduskasvu, stiimulite lõpetamise strateegia tuleb hiljem,“ ütles ta.

Euroopa Komisjoni prognoosi järgi kasvab Saksamaa riigieelarve defitsiit euroalal lubatud 3% asemel tänavu 3,4%le ja tuleval aastal 5%le SKPst.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    18. November 2009, 14:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing