Hiiglaslik trahv kartelli eest

Anu Jõgi 03. detsember 2009, 15:10

Stora Enso sai Soomes kartelli eest 468 miljonit krooni trahvi. UPM pääses, kuna teatas konkurentsiametile seadusevastasest tegevusest.

Konkurentsikohus määras kahele metsafirmale – Stora Ensole ja Metsäliittole – kokku 51 miljoni euro ehk 795 miljoni krooni suuruse kartellitrahvi hinnakoostöö ja puidu hinnainfo vahetamise eest.

Stora Enso peab maksma 30 miljonit eurot (468 mln kr) ja Metsäliito 21 miljonit eurot (327 mln kr). Trahvide suurus on sama kui konkurentsiameti 2006. aastal tehtud avalduses kirjas.

UPM pääses trahvist, kuna teatas 2004. aasta mais konkurentsiametile seadusevastasest tegevusest ja andis ametile kartelli puudutavat informatsiooni.

Ka Metsäliito abistas ametit asja selgitamisel, mistõttu tema trahvisummat vähendati 30 protsendi võrra.

Stora Enso on konkurentsiameti väiteid eitanud, mistõttu jätkub vaidlus tõenäolislt kõrgema astme kohtus.

Kartelli uurimine algas 2004. aasta talvel, kui UPM otsustas ennast ja oma konkurent üles anda Soome, Euroopa Liidu ja Põhja-Ameerika ametivõimudele, kirjutas Helsingin Sanomat. Sellega päästis ta ennast kõigist süüdistustest.

Alguses puudutas asi puidu kõrval ka mõne paberiliigi müük üle maailma. UPM kartis, et selle eest võib saada sadade miljonite eurode suurused trahvid nii Euroopast kui ka Ameerikast, seetõttu oli talle tunnistajakaitse tähtis.

Konkurentsiamet tegi reide ka metsafirmade kontoritesse, aga raskendavaid asjaolusid ei leidunud. Lõpuks puudutas asi vaid Soome puidumüüki.

UPMi tippjuhtkond ei olnud kartelli küsimuses üksmeelne. Ettevõtte tegevjuht Juha Niemela oli otsuse vastu, mis viis tema lahkumiseni ettevõttest 2004. aasta talvel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. December 2009, 09:28
    Otsi:

    Ava täpsem otsing