16. detsember 2009 kell 21:00

Valitsus SASi osaluse ostu eile ära ei otsustanud

Äripäevale teadaolevalt polnud valitsuselt kiiret reageerimist eeldanud ettepanekus selgust, kas riigile tahetakse müüa SASile ja Crescole kuuluvad lennufirma aktsiaid või ettevõtte vara.

"Estonian Airi ost? Mis ost? Mis mõttes?" hakkas majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts eile päeval teemat kommenteerides naerma. "Me alles arutame kabinetiistungil võimalikke variante," viitas ta eileõhtusele valitsuse erakorralisele nõupidamisele.

Õhtul polnud Parts telefonitsi tabatav. Temaga koos istungil osalenud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Ahti Kuningas ütles, et valitsus otsust veel ei langetanud.

Tahame enne Estonian Airi seisust selgust saada, rääkis Kuningas. Tema ütlusel pole SAS avaldanud Eesti riigile survet lennufirmas suurema osaluse ostmiseks. Samas tunnistas ta, et SAS on meeleheitlikult püüdnud oma osa müüa.

Estonian Airi juhatusest keegi eile valitsuse nõupidamisel ei osalenud.

"Nii nagu laps ei saa valida oma vanemaid, ei saa ka firma valida omale omanikku," selgitas Estonian Airi PR-direktor Ilona Eskelinen.

Samas tõdes ta, et müük firma igapäevatöösse muutusi ei too. "Meile on oluline, et asjad oleksid selged: mida meilt omanikud ootavad," märkis ta.

Endise Estonian Airi juhi ja praeguse Linxtelecom Estonia OÜ juhatuse liikme Erki Urva hinnangul kaotaks riik SASi osaluse ostmisega vaid raha.

"Mina maksumaksjana olen igatahes ostmise vastu. Miks peaks minu pakutavat tulu kasutama ühe äriettevõtte omandamiseks riigi poolt," väitis Urva. "Olen arvamusel, et üldjuhul riik ei ole hea omanik," lisas ta.

Urva kinnitusel on viimastel aastatel maailmas pigem trendiks see, et valitsused loobuvad oma osalusest lennufirmades.

Ka suurettevõtja Neinar Seli sõnul pole riigil SASi osalust mõtet osta. "Kui, siis vaid ainult Crescot, sest nii oleks 51 protsenti koos. Cresco on ikkagi nii-öelda võtmehoidja," ütles ta. Riigile kuulub Estonian Airist 34% ja Crescole 17%.

"Nii kaua, kui eurot ei ole, ei usu küll võimalikku ostu. See ei annaks praegu midagi. Arvan, et 34protsendise osalusega on Eesti Õhu kaubamärk kaitstud ja see on oluline," selgitas Seli.

Varemgi riikliku lennufirma loomist pooldanud ettevõtja Joakim Helenius aga tervitab Estonian Airi ostu endiselt. "Estonian Air pole tavaline firma, vaid see on võtmefirma, mille abil tuua ärimehi ja turiste Eestisse," põhjendas ta.

"Ainus lahendus selleks võib ollagi, et Eesti riik ostaks Estonian Airi," kommenteeris Helenius. Ta avaldas eile lootust, et kui valitsus ka tehingust loobub, kaalub ta seda enne korralikult.

"Loodan, et nad lahkavad probleeme, mis on tekkinud Estonian Airi aktsiatega ja püüavad seda probleemi lahendada," lisas ta.

Autor: Katariina Krjutshkova

Hetkel kuum