Rootsi kroon saab nõrkusest üle

Sirje Rank 28. detsember 2009, 10:07

Selle aasta viimases kvartalis suurematest valuutadest kõige nõrgemalt esinenud Rootsi kroon saab tuleval aastal mõõnast üle, prognoosivad mitmed valuutamaaklerid, viidates Rootsi majanduse toibumisele ning intressimäärade tõusule.

„G10 universumis on see praegu kõige alahinnatum valuuta, mõõda millise mõõdu järgi tahad,“ ütles agentuurile Bloomberg Danske Banki valuutastrateeg John Hydeskov. „Rootsi krooni potentsiaal on kõige suurem. Rootsi keskpank tõstab aasta teisel poolel dramaatiliselt intresse,“ jätkas ta. Esimese kvartali lõpuks prognoosib Danske Rootsi krooni tugevnemist euro sutes 3,3%.

Ostujõu pariteedi järgi on Rootsi kroon euro suhtes 46% õigest väärtusest odavam, näitab Bloombergi statistika.

2010. aasta lõpuks tugevneb Rootsi kroon euro suhtes 9,60 Rootsi kroonile, kirjutab agentuur võttes aluseks 23 prognoosi keskmise. 24. detsembril kauples Rootsi kroon tasemel 10,47 krooni eurost. Dollari suhtes prognoositakse krooni tugevnemist teise kvartali lõpuks 6,61 kroonile dollarist, et tuleva aasta lõpuks uuesti odavneda tasemele 6,92 krooni dollarist. Jõululaupäeval kauples Rootsi kroon tasemel 7,26 krooni dollarist.

24. detsembri seisuga oli Rootsi kroon neljandas kvartalis dollari suhtes odavnenud 4,2%, ning euro ja jeeni suhtes 2,7%. Bloombergi jälgitud 16 enimkaubeldud valuuta seas oli see neljandas kvartalis kõige suurem langus. Krooni survestasid langus Rootsi majanduses ning devalveerimiskartused Lätis, mis annaks löögi Rootsi pankadele.

Rootsi SKP kahaneb tänavu Rootsi keskpanga hinnangul 4,5%, kuid tuleval aastal võib Rootsi majandus eksporditurgude toibudes kasvada juba 2,7%.  Töötus jõuab 2010. a tipust läbi 10,1% tasemel.

Rootsi eelarvedefitsiit tuleb tänavu kardetust väiksem, mistõttu Rootsi on üks väheseid riike maailmas, millel on veel võimalust riigieelarvest majandust ergutada, ütles Deutsche Banki valuutastrateeg Henrik Gullberg. „See on väge oluline vahe eriti paljude suuremate riikidega võrreldes, mis on tohutu võlakoorma all,“ jätkas ta.

Oktoobris odavnes Rootsi kroon euro suhtes 2,4%, kuna investorid pelgasid lati devalveerimist. Nüüd on suur osa analüütikutest seda meelt, et Balti riikide probleemid on n.ö kontrolli all ja seegi paine Rootsi kroonilt maas.

Analüütikud prognoosivad, et Rootsi keskpank on enimjälgitud baasintressi määra praeguselt 0,25% tasemelt tõstnud tuleva aasta kolmandas kvartalis 1%le. Euroopa keskpangalt ei oodata intressimäärade tõstmist enne tuleva aasta viimast kvartalit.


Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. December 2009, 10:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing