Valitsus haub Tallinna laenuplaanile vastulööki

Katariina Krjutškova 29. detsember 2009, 15:49

Tallinna ohtramahuline laenuplaan järgmiseks aastaks võib sundida valitsust jõumeetmed kasutusele võtma: kui pealinn ikkagi võtab 2010. aasta eelarves ette nähtud mahus laenu, külmutab valitsus osa üksikisiku tulumaksult laekuva rahast.

„Kui seaduses on nõuded, sealhulgas laenunõuded ja kui neid ei täideta, siis valitsusel peavad olema mingid hoovad, kas siis sanktsioneerivad või motiveerivad, need on iseküsimused, “ lausus majandusminister Juhan Parts tänasel valitsuse pressikonverentsil, kui Äripäev palus tal kommenteerida valitsuse plaani laenuvõtmise ärahoidmiseks tulumaksu rahakraanid kinni keerata. 

„Muidu tõesti jääb mulje, et Rõngu valla puhul korrale kutsumine valitsuse ja rahandusministeeriumi poolt konti ei murra. Vald murtakse ära ja pannakse talle karistused peale. Nii et selles mõttes tuleb nii Rõngu valda kui Tallinna kohelda ühtemoodi ja on väga hea meel, et rahandusministeerium Tallinna hoiatab,“ lisas haridus-ja teadusminister Tõnis Lukas. 

Valla-ja linnaeelarve seaduse kohaselt ei tohi kohaliku omavalitsuse laenukoormus ületada 60 protsenti omavalitsuse puhastuludest, kuid pealinna laenuplaan järgmisel aastal jääb kriitilise piiri peale või isegi ületab selle.

Järgmisel aasta Tallinna eelarves seisab, et Tallinnal on kavas laenata 357 miljonit ja tagasi maksta laene 233 miljoni krooni ulatuses. Selle plaani kohaselt jääks võlakoormuseks 124 miljonit krooni. Partsu sõnul on laenu andes selgust, kuhu laenuraha täpselt läheb ja eelarves on kokkuhoiukohti veelgi.

Parts manitses sotsiaaldemokraate korda majja lööma. " Nad (sotsid - toim)räägivad küll, et nende nägu on, ma ei tea täpselt, mis nende nägu on. Aga nende nägu võiks olla see, et lõpetavad sellised rumalused, mis sööb Tallinna maksumaksja raha."

Parts avaldas kahetsust, et valitsuse ja Eesti suurima omavalitsuse suhted on niivõrd teravateks muutunud. "See pole normaalne, kui riik ja eesti suurim linn ei suuda maha istuda ja leida selliseid pikaajalisi lahendusi," sõnas Parts. Samas ütles ta, et enne selle nö jama lõpetamist, pole läbirääkimistele mõtet loota.


 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    30. December 2009, 21:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing