Meediajuhtide Moskva-reisi kommenteerides ütles ASi Eesti Meedia juht Mart Kadastik, et sellisele reisile minnes tulebki kingituse võimalusega arvestada ja paranoiline oleks see ära visata.
"See on kahe otsaga asi. Kui see oleks toimunud kuskil mujal riigis, siis see ei oleks võib-olla nii valuline,“ arutles Kadastik, kust läheb kingituse vastuvõtmise piir. Eesti Meedia alla kuuluva Kanal 2 peadirektor Urmas Oru käis uudisteagentuuri RIA Novosti kulul Moskvas meediaseminaril ning võttis vastu seal kingitud Aceri sülearvuti.
"Kõiges ei saa ju ka nii paranoiline olla, et kui keegi toob sulle pappkarbis laptopi, siis sa viskad selle puruks või jätad kuskile WCsse maha, et sellega mitte oma käsi määrida," rääkis Kadastik. Ta lisas, et kingitus on ikkagi kingitus ja see tehakse inimlikust viisakusest.
Kadastik ütles, et sellist reisi vastu võttes oleks tulnud ka arvestada, et "keegi heategevuse korras sulle laptopi või mõne matrjoška kaenla alla topib".
Artikkel jätkub pärast reklaami
Samas möönis ta, et ürituse korraldaja RIA Novosti taust pole kindlasti apoliitiline. "Oht, et Eesti meedia inimesed lasevad endaga manipuleerida on täiesti reaalne. Eksisteerib vastuolu eetika ja põhimõtetega – inimesed oleks pidanud lihtsalt pikemalt mõtlema sellele," rääkis ta.
Postimehe peatoimetaja Merit Kopli otsus mitte Moskva kulul konverentsile minna tegi Kadastikule rõõmu. "Postimehe peatoimetaja otsus mitte minna on tema otsus. Kui ta oleks läinud, oleksin olnud pigem pettunud kui vaimustunud,“ märkis ta.
Eesti Meedia juht kinnitas ka, et sellisele kinni makstud reisile minekut ta kindlasti õigeks ei pea ning lisas, et kui keegi oleks tema arvamust küsinud, oleks ta kindlasti minemisele vastu olnud. (Urmas Oru kutsuti üritusele esinejana ning oma otsuse tegi ta iseseisvalt – toim.)
Ajalehtede liidu möödunud reedel toimunud meediaseminaril juhtis Eesti president Toomas Hendrik Ilves meediajuhtide reisile tähelepanu, nimetades seda otseseks korruptsiooniks.
Kadastiku sõnul ongi siin selge vahe poliitiku sarnase reisi ja ajakirjanike reisi vahel. "Kui poliitik läheb teise poliitiku juurde ja laimab Eesti poliitikat siis see on reaalsus. Ajakirjanike puhul seda liini niimoodi tõmmata ei saa," rääkis ta. "Ajakirjanikud peavad infot koguma ja võib-olla nad teevad hoopis makstud käigu põhjal järeldused, mis on Kremli poliitika seisukoha ja ideoloogi kohalt täiesti ebasoodsad. Siin ei saa küll võrdusmärki tõmmata," selgitas ta.
Kadastiku sõnul ei tähenda korraldaja kulul üritusel käimine veel, et ajakirjanik on ära ostetud. "Presidentaalne võimendus sellele asjale teeb võib-olla hoopis kahju," märkis ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!