Reedel toimus Tallinna börsil kukkumine, mida pole siinmail nähtud juba aastaid. Päevasiseselt langesid indeksid üle kuue protsendi, mis on kolme aasta suurim kukkumine.
Kauplemispäeva lõpuks jäi kümne enamkaubeldava aktsia hinnaliikumist peegeldava Äripäeva indeksi langusnumbriks 5,48 protsenti, mis on indeksi suurim langus alates 2008. aasta oktoobrist.
Kuna tegemist oli eeldatavasti viimase päevaga, mil kauplemine toimus vanas kauplemissüsteemis, võis suurt langust lugeda ka omamoodi punktiks möödunud ajajärgule.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Millest siis on tingitud investorite nii äkiline meelemuutus? Oli ju eelneval kuul toimunud tugev tõus ning makromajanduslikud uudised olid pigem positiivsed (tõstis ju reitinguagentuur Fitchgi Eesti riigireitingu väljavaadet).
Spekulantidel ja kauplejatel oli juba ammu aeg kasumit võtta. Ajendi andis selleks mujal toimunud märkimisväärsed langused, ehkki ma pole endiselt aru saanud, miks mitmed meie finantsspetsialistid toonitavad maailmas toimuva osatähtsust meie börsile ja ennustavad, et sel aastal on Tallinna börsi peamõjutajaks maailmas toimuv. Minu arvates on Tallinna börsi jaoks olulised vaid Eesti võimalik liitumine eurotsooniga ja see, kas ka mõni suur firma on börsile tulemas.
Nagu öeldud, töötab Tallinna börs täna juba ilmselt uues kauplemissüsteemis. Üheks oluliseks tulemuseks uuele süsteemile üleminekul on see, et kaovad ära varemkehtinud võrdluslimiidid. See teeb aga tänase kauplemispäeva väga intrigeerivaks.
Kõik oleneb sellest, millised on investorite meeleolud. Kui investorid-spekulandid vaatavad, et aktsiate hinnad on korrigeerunud juba piisavalt, siis peaks päev mööduma üsna rahulikult. Eriti kui võtta arvesse, et maaklerid peavad uue süsteemiga veidi harjuma.
Kui aga negatiivne meeleolu jätkub, ning eriti juhul, kui langusemeeleolus on nii Aasia kui ka Euroopa turud, siis võib oodata ka meil väga äkilisi liikumisi. Seda eriti sellepärast, et võrdluslimiidid on kadunud, millele lisandub uuest kauplemissüsteemist tulenevad eksimuste võimalused.
Igatahes peaksid investoritel täna olema väga ettevaatlikud ja äärmiselt tähelepanelikud.