Kevad ajab aedniku tööriistavaru täiendama

Ceres Aianduskeskuse müügijuht Lehi Aganits ütleb, et varakevadisel perioodil on aedniku kõige olulisemad tööriistad käärid, sest esmane töö aias on puude ja põõsaste lõikamine. "Seda tööd tuleb teha siis, kui suurem öine pakane on möödas ning pungad ei ole veel puhkenud," selgitab ta. "Raagus puudel paistavad kasvuvead ja murdunud oksad hästi silma."

Väiksemate okste lõikamiseks on tema sõnul vajalikud aiakäärid. "Aiakääre on meil pakkuda väga laias hinnaskaalas," kinnitab Aganits. "Kui aed on väike ja lõikamist vähem, siis võib läbi ajada ka pisut odavamate ja mitte nii kvaliteetsete kääridega, kui aga lõikamist on ikka rohkem, siis soovitan valida käärid pisut kallimate hulgast."

Aganits märgib, et enamalt jaolt on hind ja kvaliteet omavahel ikkagi seotud. "Suuremate ehk siis üle 20 mm okste lõikamiseks on vaja muretseda oksakäärid, ja ka nende puhul soovitan pigem osta üks kord ja kallimad käärid." Aganits lisab, et oksakääride hinnad jäävad vahemikku 240-960 krooni.

Aganits rõhutab, et sel aastal tuleb kindlasti suurt tähelepanu pöörata murule. "Kuna muru on pikka aega olnud paksu lume all, siis kevadel on väga tähtis töö muru õhutamine," märgib ta. "Selleks saab muretseda muruõhutusreha, või kui spetsiaalset õhutusreha ei soovita muretseda, siis tuleks muru õhutamiseks varakevadel murupinnad korralikult mururehaga läbi rehitseda."

Bauhofi aiakaupade tootejuhi Tiina Toodo sõnul on veebruar ja märts aednikule olnud ettevalmistusperiood, kuid aprill on juba tihedam töökuu, kus toimetused jõuavad toast ka õue.

"Esimene vajalik tööriist on jätkuvalt lumelabidas, et kaevata sulalumele öösiti tekkiva jääkooriku alt välja nooremad puud ja põõsad," selgitab ta.

Toodo räägib, et praegu on äärmiselt oluline hoolitseda selle eest, et igihaljad taimed, nagu rododendronid, pukspuud, ebaküpressid, kalifornia ebaküpressid, kanada kuusk ‘Conica', koduaeda istutatud kadakad, eelmisel sügisel istutatud okaspuud ning kiviktaimla igihaljad taimed oleksid kaetud varjutuskangaga, kaitsmaks neid päikesepõletuse eest. "Mida külmem talv ja sügavamalt on maapind külmunud, seda suurem on oht, et taimed võivad saada päikesepõletuse," selgitab Toodo. "Sel aastal on päikesepõletuse oht eriti suur, kuna lumi peegeldab ja võimendab päikesekiirgust. Kindlasti ei tohi kasutada varjutamiseks katteloori ega kilet, sest see võimendab põletust."

Rododendronitele ja mustikatele saab Toodo sõnul teha juba ka esmase väetamise. "Okaspuudele ja nendele igihaljastele taimedele, mis karmi talve ajal võivad olla saanud külma- või päikesekahjustuse, võib anda mõrusoola või väetist," soovitab ta.

Toodo räägib, et kuni pungade puhkemiseni saab tegeleda puude ja põõsaste okste lõikamisega, seega on praegu aiapidajal mõistlik varustada end oksa- ja hekikääride ning ladvalõikajatega. "Samuti on juba hea aeg viljapuude haavade raviks pookevahaga," sõnab ta.

Samal ajal tuleb tema sõnul kindlasti jälgida, et viljapuude tüved oleks kinni kaetud või seotud, sest viljapuude koor on näiteks jänestele ja kitsedele tõeline maiuspala.

"Rohenäpul jätkub ka toas tegevust, sest praegu on õige aeg toalillede ümberistutamiseks ja väetamiseks," leiab Toodo. "Hankida tuleks mulda, väetist, uusi põnevaid lillepotte ja nende täitmiseks sobiv aiakühvel."

Toodo kinnitab, et aiatööriistade hinnad ei ole Bauhofis muutunud. "Teeme ka igakuiseid hooajalisi sooduspakkumisi," ütleb ta. "Pakkumisi on nii igale maitsele kui ka hinnaklassile."

Kristjan Talu Hortulus OÜst räägib, et iga aastaga hakatakse üha rohkem lähtuma vanasõnast "rege rauta suvel".

"Paljud inimesed hoolitsevad muruniidukite, murutraktorite ja trimmerite hoolduse eest juba talvel," selgitab ta. "See on väga teretulnud muutus, sest hooaja alguses on hooldustöökodades alati pikad järjekorrad."

Lihtsama muruniiduki hoolduse saab igaüks ka ise teha. "Muruniiduki puhul on oluline õlivahetus ja õhufiltri vahetus, samuti tera teritus või vajadusel pigem uuega asendamine," ütleb Talu ning lisab, et tänapäeval on igas aiatehnikapoes saadaval kõik vajaminevad terad ja muud varuosad.

Talu sõnul on muruniidukite kõrval kevadel oluliseks müügiartikliks ka mullafreesid.

"Terves Euroopas on taas trend, kus inimesed võimalusel ise omale juurvilju kasvatavad," räägib ta. Talu märgib, et tänapäeva mullafrees on kui väike traktor, millega saab edukalt ka künda, lund lükata ja muru õhutada.

Hetkel kuum