Sirje Rank • 31. mai 2010 kell 4:58

Euro jätkas mais dollari suhtes langust

Euro langus jätkus maikuus kuuendat kuud järjest - turgude skepsist ei suutnud hajutada ei hiiglaslik kriisipakett euro toetuseks ega liikmesriikide säästukavad võlgade ohjamiseks.

Euro odavnes seepeale USA dollari suhtes 1,2273 dollari tasemele, olles maikuuga kukkunud 7,7 protsenti. Kardetakse võlakriisi levikut, mis võib nakatada Euroopa pangandussüsteemi ning pidurdada maailmamajanduse toibumist.

Aktsiaturgudel võib müügisurvet oodata täna, reedel olid Euroopa turud teate saabudes juba suletud.

Vaid päev varem oli Hispaania valitsus saanud parlamendis ülinapi toetuse 15 miljardi euro suurusele kärpekavale eelarvedefitsiidi ohjamiseks. Fitch hoiatas, et see paneb Hispaania majanduskasvu aastateks kiduma, mis omakorda raskendab võlgade maksmist.

Euroopa säästukavadest järsk nõudluse langus

Sama dilemma ees on rida teisi riike, kuid turu surve ei jäta valikut - mais on lisaks Kreekale ja Iirimaale kärpekavad esitanud Portugal, Hispaania ja Itaalia ning väljaspool euroala Suurbritannia.

Säästuplaane peavad ka Pariis ja Berliin - Prantsusmaa plaanib pensionisüsteemi reformi, Saksamaa käivitab konstitutsiooni kirjutatud defitsiidipiiri tõttu säästukuuri tuleval aastal. Seda euroala perifeeria meelehärmiks, mis vajab oma kaupadele ostjat, ning risti vastupidi USA soovitustele - läinud nädalal Euroopat väisanud USA rahandusminister Timothy Geithner kutsus Euroopa tugevamaid riike majanduse ergutamist jätkama. Vastasel juhul on nõudluse vähenemine väga järsk, mis on ohu märk ka Eesti eksportijatele.

Euro toetuseks koos IMFiga loodud 750 miljardi euro suuruse abipaketi mõju jäi turgudel samuti üürikeseks. Ebakindlust tekitavad streigid säästumeetmete vastu ning euroala riikide pingestunud suhted. Suurim rahastaja Saksamaa on terava kriitika all nii selle eest, et Kreeka abistamisega viivitati, kui ka ühepoolsete piirangute eest spekulatiivsete rünnakute ohjeldamiseks.

"See on ilmselgelt turgudel ebastabiilsust tekitanud, kuna Saksamaa isepäine käitumine turgudele ei meeldi. Eelistatakse näha, et ELi riigid on ühel meelel," ütles agentuurile Reuters Euroopa Parlamendi rahanduskomisjoni juht Sharon Bowles.

Pingestunud suhted ja süüdistused

Piredad on Saksamaa suhted ka ELi institutsioonidega. Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso nimetas Saksamaa lootust ELi aluslepinguid muuta, et euroala distsipliini kindlustada, otsesõnu naiivseks ning Euroopa Keskpanga kõrge ametnik pahandas reedel, et Saksamaa hoiatused võlakriisi drastiliste tagajärgede eest ajavad kriisi ainult hullemaks. Saksamaa omakorda pole heaks kiitnud Euroopa Keskpanga võlakirjaoste hädas euroala riikide toetuseks.

tasub teada

Euroopa võlakriisi verstapostid mais

Kreeka kinnitab täiendava 30 miljardi euro suuruse kokkuhoiukava 110 miljardi euro suuruse abipaketi eest, protestimeeleavaldustes hukkub kolm inimest.Euroopa Liidu riigid loovad kahasse IMFiga 750 miljardi euro suuruse abimehhanismi euro toetuseks.Saksa parlament kinnitab osalemise Kreeka ja euroala abipaketis (22,4 mld ja 123 mld eurot), kantsler Angela Merkel kaotab olulised kohalikud valimised.Saksamaa keelustab ühepoolselt osa spekulatiivseid kauplemistehinguid, pälvib kriitika ja jääb isolatsiooni.Portugal, Hispaania, Itaalia avalikustavad säästuplaanid.Fitch kärbib Hispaania reitingut (S&P kärpis aprillis).

 

Hetkel kuum