Sirje Rank • 1. juuni 2010 kell 5:42

Moskva tahab ELi viisavabalt pääseda

Eile Rostovis Doni ääres alanud ELi ja Venemaa tippkohtumisel on Moskva jaoks olulisemaid küsimusi viisavabadus - Euroopa omakorda loodab toetust räsitud eurole.

Kohtumise üldine õhkkond on varasemast palju koostööaltim, leiavad mitmed vaatlejad, tuues põhjuseks nii majanduslanguse mõju kui ka viimasel ajal Euroopa riikide, eriti Poola ja samuti Balti riikide paranenud suhted Venemaaga.

"Suhted paistavad paremad," ütles agentuurile Reuters Londoni mõttekoja Euroopa reformikeskuse asedirektor Katinka Barysch. "Kuivõrd see konkreetsete tulemusteni viib, saab näha." Juba enam kui kaks aastat pole ELil ja Venemaal õnnestunud uut koostöökokkulepet sõlmida.

Euroopat esindavad kohtumisel uued juhid

Euroopa Liitu esindavad täna jätkuval tippkohtumisel esmakordselt Lissaboni lepingu järgi ametisse asunud ELi president Herman Van Rompuy ning ELi välispoliitika juht Catherine Ashton. Osalevad ka Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso ning ELi kaubandusvolinik. Peamiselt arutatakse majandusküsimusi.

Venemaa jaoks on tähtsaim teema viisavabadus ELiga, ütles Venemaa suursaadik ELis Vladimir Tšižov. "Seitsme aasta järel on aeg edasi liikuda millegi konkreetsema suunas," ütles Tšižov, viidates sellele, et eesmärk seati juba 2003. aastal Peterburi majandusfoorumil. Ka ettevõtjad nimetavad viisaprobleeme bürokraatia ja korruptsiooni kõrval üheks olulisemaks takistuseks Venemaaga äri ajamisel.

Euroopa ametnike sõnul pole EL praegu siiski veel valmis kuupäevi arutama. Pigem saab kokku leppida n-ö teekaardi viisavabaduseni jõudmiseks, vahendas agentuur Interfax.

Viisavabadust näeb ette ka Venemaa ja ELi uus koostööprogramm "Partnerlus moderniseerimiseks", millele pandi alus mullu novembris Stockholmi tippkohtumisel.

EL ootab selle raames Venemaalt üldise ärikeskkonna reformimist, Moskva on pigem huvitatud Euroopa investeeringutest ja lääne oskusteabest Venemaad huvitavates valdkondades, et vähendada majanduse sõltuvust energiakandjate ekspordist. Tšižovi sõnul peab partnerlus olema mõlemale poolele kasulik ning need ajad on möödas, kus kõik käis Euroopa diktaadi järgi.

Venemaa WTO-plaanid ikka veel ebamäärasedPartnerluslepet võib paraku pidurdada Venemaa ebamäärane hoiak WTO suhtes - jätkuvalt on ebaselge, kas Venemaa on valmis kaubandusorganisatsiooniga liituma üksi või tehakse seda ühes Kasahstaniga, kellega 1. juulist käivitub tolliliit. Viimane variant lükkaks liitumist edasi, kaubandusküsimustel on aga partnerlusleppes oluline osa. Euroopa Komisjoni värske raporti järgi on ELi eksportijatel suuremaid probleeme Venemaa kõrval vaid Argentinas. Jätkuvalt on lahenduseta puidutollide ja Siberi ülelennutasude küsimus.

ELi jaoks on suhtes Venemaaga lisandunud veel üks pakiline teema - euro. Vaatlejate sõnul loodab Brüssel Moskvast kinnitust, et Venemaa ei vähenda euro osakaalu oma valuutareservides, mis ühisraha langusele hoogu lisaks. Esialgu sellist plaani ei ole, nentis läinud nädalal Venemaa keskpanga juht Sergei Ignatjev.

tasub teadaEL on Venemaa suurim kaubanduspartner, sinna läheb üle poole ekspordist.

Mullu kahanes ELi ja Venemaa kaubavahetus majanduskriisi tõttu eelnenud aastaga võrreldes 38%, 236 miljardile dollarile.Tänavu esimeses kvartalis on mahud kiiresti taastunud.Välismaistest otseinvesteeringutest Venemaale oli Euroopa Liidu osakaal selle aasta esimeses kvartalis 83% ehk 45 miljardit dollarit.Venemaa keskpanga 460 miljardi dollari suurusest valuutareservist on euro osakaal 41%. Esialgu ei plaani pank seda vähendada.

Hetkel kuum