Sirje Rank • 28. september 2010 kell 5:38

Medvedev vallandas Moskva linnapea

Venemaa president Dmitri Medvedev vallandas enam kui 18 aastat ametis olnud Moskva linnapea Juri Lužkovi, nimetades põhjuseks usalduse kaotust.

See avab presidendile võimaluse panna „oma mees“ linna juhtima, mille arvele langeb pea neljandik riigi SKPst, vahendas agentuur Bloomberg.

Lužkov kaotas usalduse, ütles Kremli pressiesindaja Natalja Timakova ajakirjanikele Šanghais (Venemaa president on visiidil Hiinas – toim.). „Nüüd on ta lihtsalt üks kodanik,“ ütles Timakova.

Ajutiselt jätkab linna juhtimist Lužkovi asetäitja Vladimir Resin.

Lužkovi vallandamine langeb ajale, mil Venemaal on tuleval aastal lähenemas parlamendivalimised ning 2012. aastal presidendivalimised, kus praegune peaminister Vladimir Putin võib oma kunagise protežee Dmitri Medvedevi kõrvale tõrjuda ja taas võimule naasta.

Lužkov oli Ühtse Venemaa partei kaasasutaja. See partei on enamuses Venemaa parlamendis ja seda juhib Vladimir Putin. Nädalapäevad on Venemaa Kremli kontrolli all telekanalid edastanud saateid, mis kritiseerivad Lužkovi tegevust ning süüdistavad teda korruptsioonis ja oma naise Jelena Baturina äride soosimises. Lužkov on kõike eitanud ning keeldunud ametist tagasi astumast.

Kremli pressiesindaja sõnul koostab president praegu nimekirja Moskva linnapea kandidaatidest. Kuberneride ja suurimate linnade meeride otsevalimised kaotas Vladimir Putin 2004. aastal, mil ta oli Venemaa president.

Lužkovi mantlipärija võtab üle linna, mille eelarve on triljon rubla (32,8 miljardit dollarit), mis moodustas aastal 2008 24% Venemaa SKPst. Venemaa meediakanalites on spekuleeritud, et uueks meeriks võib saada asepeaminister Sergei Sobjanin või eriolukordade minister Sergei Šoigu.

Hetkel kuum