Alyona Stadnik • 3. november 2010 kell 17:26

Advokaadibüroo: tulude avalikustamiseks puudub avalik huvi

Advokaadibüroo Sorainen AS partner Kaido Loori arvates tuleb isikute õigust privaatsusele piirata niivõrd kuivõrd seda nõuab põhjendatud avalik huvi ja ürituse eesmärk on proportsionaalne avaldamise nõudega.

Selline huvi on olemas avaliku sektori palkade ja teiste sissetulekute osas. Näiteks majanduslike huvide deklaratsioonide esitamise kohustus, kommenteeris Loor.

Avalikule sektorile endale on isikute tulud tuludeklaratsioonide kaudu teada.

Ettevõtete majandusaasta aruanded on avalikkusele kättesaadavad. "Hetkel pole aga olemas põhjendatud huvi, miks peaks eraisiku tulud olema kogu maailmale teada," lausus Loor.

Eesmärk saavutada "avatum, läbipaistvam ühiskond" on maailmavaateline ja mitte kõik ühiskonna liikmed ei pruugi seda jagada, lisas Loor. Selle eesmärgiga võiks põhjendada ka inimeste haiguslugude ja tehtud kulutuste avalikustamist, suurendab seegi ju arusaamist naabri või kolleegi käitumisest.

Eesmärk saavutada "avatum, läbipaistvam ühiskond"  on võrreldes isiku õigusega privaatsusele oluliselt teisejärgulisem. "Erasektori tulude avalikustamiseks puudub põhjendatud avalik huvi ja seetõttu ei tohi sellel eesmärgil kindlasti kõikide tulusid avalikustada," rääkis Loor.

 

Hetkel kuum