Katre Pilvinski • 28. november 2010 kell 13:18

Eamets: ma seostaks Anspi väiteid valimistega

Tartu Ülikooli majandusprofessor Raul Eamets nõustus peaminister Andrus Ansipiga, et palgatulu pealt saab maksulangetusi teha, aga pikas perspektiivis see poliitika ei tööta. Pigem seostab ta neid väiteid valimistega.

"See, mis Ansip väitis, et kui eelarve tulud hakkavad hästi laekuma, küllap on siis võimalik ka maksualandusi teha, on iseenesest õpiku väide, mis on õige. Kui palgad kasvavad, siis maksutulud suurenevad ja seetõttu on valitsusel rohkem vahendeid," nõustus Eamets.

"Aga me unustame ära, et valitsuse eelarve on praegu defitsiidis, mitte ülejäägis. Esiteks oleks vaja eelarve tasakaalu vaja saada ja teiseks selline eelarve ei ole pikaajaliselt jätkusuutlik, arvestades näiteks rahvastikku. Kui me mingeid makse alandame, siis me peame ka mingeid makse tõstma," lisas ta.

"Kui Ansip ütles, et võib-olla lähima paari aasta jooksul pole tõesti vaja tõsta käibemaksumäära ja teisi maksumäärasid selleks, et vähendada oma defitsiiti, siis mina räägin pikemast perspektiivist," ütles professor ja lisas, et pikemas perspektiivis pole see maksupoliitika tõenäoliselt jätkusuutlik. "Sotsiaalmaksu laekumised näitavad, et kusagilt me peame pensione ja haigusraha lisaks näpistama, kuna see maksubaas ei täida seda ära. Isegi kui meil hakkab majanduses paremini minema, sellepärast, et see seltskond, kes seda raha kasutab, hakkab järjest rohkem kasvama," selgitas ta.

"Ma seostaks kõiki neid väiteid natuke valimistega," ütles Eamets.

Hetkel kuum