Indrek Kald • 20. detsember 2010 kell 9:49

Savisaar palus uurida riigisaladuse lekitamist

Tallinna linnapea Edgar Savisaar saatis riigi peaprokurörile Norman Aasale kuriteoteate, kus palub riigiprokuratuuril alustada kriminaalmenetlust uurimaks riigisaladuse lekitamist.

Savisaare sõnul on 16. detsembril ajalehes Postimees avaldatud info artiklis pealkirjaga "Vastuluure kirjeldab Edgar Savisaart Venemaa mõjuagendina" ilmne riigisaladuse lekitamine. "Palun riigiprokuratuuril analüüsida tõstatatud küsimust põhjalikult ning langetada kaalutletud otsus kriminaalmenetluse alustamiseks seoses riigisaladuse lekitamisega," kirjutas Keskerakonna juht.

Riigiprokuratuurile saadetud teates seisab: "Riigisaladuse valdajad peavad riigisaladust kaitsma. Tegemist on elementaarse riigi julgeoleku tagamise nõudega. Kõnealusel juhul valdasid riigisaladust Eesti Vabariigi president, peaminister, siseminister ning viimastele riigisaladuse edastanud kapo."

Savisaare avalduse järgi on ilmne, et keegi neist on edastanud Postimehe ajakirjanikule Tuuli Kochile kõnealuse riigisaladust sisaldava ettekande. "Vastupidisel juhul on mõeldamatu Tuuli Kochi poolt artiklite kirjutamine kõnealusel teemal koos rohkete detailidega. Kõnealusele riigisaladuse lekitamisele ei saa olla ei juriidilisi ega moraalseid põhjendusi," kinnitas Keskerakonna juht.

Savisaar märgib, et riigi peaprokurör ei näeks probleemi riigisaladust avaldanud ajakirjanikus, kes tegi ainult oma tööd. "Probleem on nendes kõrgetes riigiametnikes, kes lekitasid salajast teavet, kusjuures ilmselt teades, et teave ei vasta tõele," märkis ta.

"Dokument saab olla aga ainult kirjalikult või elektrooniliselt vormistatud ning kõikvõimalikud suulised ettekanded ei ole dokumendina käsitletavad ei viimase tavakeelelises ega juriidilises tähenduses," kirjutas linnapea riigiprokuratuurile saadetud teates. Nimelt oli artiklis kirjas: "riigijuhtidele esitatud dokumendi kohaselt […]".

Hetkel kuum