Katre Pilvinski • 23. detsember 2010 kell 9:17

EASi eelarve väheneb masu leevendamise tõttu

Tõstsime masu pehmendamiseks mõningaid Euroopa Liidu vahendeid ettepoole ning selle arvelt on järgmise aasta eelarve väiksem, ütles EASi nõukogu esimees Mart Einasto.

"Me räägime Euroopa Liidu finantsprojektsioonist, mis on antud viieks aastaks. Kuid me tõstsime mõningaid vahendeid ettepoole, et masu pehmendada," põhjendas ta järgmise aasta eelarve vähenemist.

"Nii nagu toetusskeemide rahad hakkavad tasapisi ammenduma, nii see eelarve ka väheneb. 2011 ei juhtu veel suurt midagi, aga edaspidi on see paratamatu, et finantsperspektiiv saab läbi. Kuid ilmselt tuleb uus," märkis Einasto.

EASi juhatuse liige nentis, et praegusel hetkel on otsustamisele minevate rahasummade maht tõesti natuke vähenenud – ca 10%. "Töömahud on jätkuvalt suured ja mõningate toetusskeemide osas peetakse majandusministeeriumiga nõu, kas midagi on võimalik täiendada või ümber tõsta."

Nõukogu esimehe sõnul nende poolt vaadatuna drastilistest mahtude vähenemisest juttu ei ole. "Eelarve on tõesti 10% vähenenud, aga õigupoolest see ei mõjuta suurt midagi. Selliseid kõikumisi on ikka olnud," lisas Einasto.

Tema kinnitusel on ülejärgmine aasta keerulisem, kuid ka selles pole midagi drastilist, kuna planeeritud rahad peavadki millalgi otsa lõppema. "Siis hakkab ilmselt järgmine finantsperspektiiv, kus asi paistab parem välja. Ilmselt 2012. aasta eelarve väheneb, kuid sellest on veel vara rääkida," möönis Einasto.

EASi halduskulude vähenemisest rääkides sõnas Einasto, et natuke palgakulusid on vähendatud ja ühteist muudki. "Koondatud kedagi pole, palku pole ka kärbitud. Kuid mõned inimesed on lapsehoolduspuhkusel ning palgafond vaadati üle, et kõike ei kasutada ära ja planeeritigi natuke vähem."

EASi programmide ja toetuste võimalikud kärped selguvad jaanuari jooksul, kuna asutuse divisjoni juhid alustavad eelarvete läbirääkimisi järgmise aasta alguses.

EASi nõukogu kinnitas 16. detsembril 2011. aasta koondeelarve kogumahus 201,5 mln eurot (3,15 miljardit krooni), mis on 9% väiksem kui 2010. aasta eelarve. 

Hetkel kuum