4. veebruar 2011 kell 12:27

Bofinger: Saksa ravim Euroopat ei aita

Saksa kantsler esitleb täna Brüsselis nn konkurentsipakti, mille kohaselt peaks EL riigid ühtsustama oma majanduspoliitika. Saksa majandusekspert Peter Bofinger peab plaani ohtlikuks ning hoiatab, tulemuseks on üleeuroopaline stagnatsioon.

Et ühtset rahaliitu tugevdada, soovitab Saksamaa kõigil eurotsooni riikidel omavahel kooskõlla viia palgapoliitika, pensioni- ja maksusüsteem ning sotsiaaltoetused, soovitatav on Saksamaa eeskujul sisse seada ka nn võlapidur ehk siis piir, millest laenamisel üle ei minda.

See ei toimi, vaidleb Merkeli plaanile vastu Saksamaa üks juhtivaid ökonomiste Peter Bofinger. „Pakt põhineb ideel, et Saksa rohi peaks ravima kõiki Euroopa tõbesid – see ei toimi,“ ütles Bofinger ajalehele Berliner Zeitung.

Merkeli plaan näeb ette, et prantslased peaksid kauem töötama ehk siis tõstma oma pensioniiga, Hispaania peaks loobuma palkade sidumisest inflatsiooniga, Eesti ja Iirimaa kaotama soodsad ettevõtlusmaksud ja Itaalia tegelema intensiivsemalt võlakoorma vähendamisega.

„Konkurentsipakt näeb ette, et kõik riigid peaksid tegutsema nii nagu Saksamaa, et õitsele puhkeda,“ kritiseerib Bofinger. Saksamaa vähendas riigikassa väljaminekuid, surus alla palganivoo ja tegi täispanuse ekspordile. „See strateegia toimis ainult tänu sellele, et teised euroriigid seda teed ei läinud,“ ütleb Bofinger. Kui kogu Euroopa peaks üheaegselt säästma ja palkasid ühtlustama, on see nullsummamäng, millest keegi ei võida. Ees ootab stagnatsioon, hoiatab Bofinger.

Kasutuks ja ohtlikuks peab Bofinger Saksa võlapiduri ülekandmist Euroopale. Kui see oleks olnud kas Hispaanial või Iirimaal, poleks see kriisi neis riikides ära hoidnud, väidab Saksa majandusekspert. „Lisaks takistab võlapidur riikidel finantseerida võlgade abil investeeringuid. See on majanduslikult ometi mõttetu.“ Pigem peaksid riigid rohkem tegema mõttekaid investeeringuid. Mitte säästa ei tuleks Bofingeri arvates, vaid mõelda, kuidas praegustes kriisiriikides investeerimistingimusi parandada saaks.

Ka paktis ettenähtud pensioniea tõstmine on Bofingeri arvates mõttetu: „Mida see peaks andma, kui mõnedes riikides on noorte töötus üle 40 protsendi?“ Samuti on Bofingeri arvates täiesti ebaselge, mis on pensioniea tõstmisel pistmist finantskriisi või konkurentsivõimega.

„Kui Saksa valitsus tahab Euroopas üldse midagi koordineerida, siis olgu see pangajärelevalve,“ ütleb Bofinger lõpetuseks.

„Euro konkurentsipakt“, mida Merkel täna teistele riigijuhtidele Brüsselis esitleb, tuleb vastu võtta kogu mahus või üldse mitte, on kõlanud Berliini valitsusallikatest. Euroopa riigid peavad reformima oma tööturud, tervishoiusüsteemid, maksud ja palgad ning lahti saama võlgadest. Kes sellega nõus ei ole, peab suu puhtaks pühkima suuresti Saksamaa rahakotist tulevast Euroopa Liidu finantsabist. 

 

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum