Elektriga saab talvel tuppa lisasooja

Ketlin Rauk 07. veebruar 2011, 00:00

Soojemate ilmadega on igaõhtuse ahjukütmise alternatiiviks elektriküte, pakutav tootevalik on siinjuures üsna lai. Rautakesko vee-, kütte- ja ventilatsiooniseadmete tootejuhi Toomas Karuksi sõnul pakuvad K-rauta kauplused õliradiaatoreid, soojapuhureid, kiirgureid, konvektoreid, kalorifeere ja eraldi ka külmavalvureid.

"Õliradiaatorite eelis on, et nad säilitavad keskküttega köetavate ruumidega sarnase sisekliima ning kuivatavad õhku võrreldes soojapuhuritega palju vähem," selgitas Karuks. "Parematel Profi õliradiaatoritel on sisse ehitatud väike veemahuti, millega saab ruumi õhuniiskust reguleerida," lisas ta. Õliradiaatorid sobivad üldjuhul hästi ka magamistubadesse.

Soojapuhureid on Karuksi sõnul saadaval traat- ja plaatküttekehaga. "Soojapuhuri kõige suurem eelis on ruumi kiire soojenemine," ütles ta. "Samas tõuseb odava traatküttekeha töötemperatuur 500-600 kraadini, kuid nii kõrge temperatuur põletab tolmu ja hapnikku ning eraldub süsihappegaas." Odav soojapuhur ei sobi magamistuppa, vaid pigem lühiajaliseks ruumi lisakütteks.

"Infrapunakiirgurid võimsusega 1 kW on kasulikud suure avatud ruumi kütmisel, näiteks võiksid need leida koha töökodades, garaažides, panipaikades või kõrgetes keldrites," jätkas Karuks. Infrapunakiirgurid soojendavad peamiselt esemeid ja inimesi, mitte ei küta otseselt õhku nagu traditsionaalsed küttekehad.

Konvektor sobib ka suurde ruumi. Samuti on Karuksi sõnul populaarsed lisakütteseadmed konvektorid. Need sobivad nii elu- kui ka abiruumidesse ja tagavad püsiva temperatuuri isegi suures ruumis.

Konvektorid on elektroonse ja mehaanilise juhtimisega. Ta täpsustas, et neid tooteid ei ole soovitatav kasutada magamistubades ja väikelastega peredel, sest konvektorid ioniseerivad õhku ja on avatud küttekehaga.

Kalorifeerid sobivad Karuksi sõnul kõige paremini majapidamise abiruumide või ehitusjärgus hoonete kütmiseks. "Tegemist on soojapuhurite suure vennaga," kõrvutas ta kaht seadet. "Võimsus 2-15 kW tagab ka avarates tööstushoonetes ja hallides ühtlase temperatuuri."

Alla nulli ei lase. Veel ühe huvitava kütteallikana tõi Karuks välja külmavalvuri, mille eesmärk on tagada ruumis üle nullkraadine stabiilne temperatuur. See sobib tema sõnul külmumise vältimiseks väiksematesse ruumidesse, näiteks panipaikadesse.

Sandman Grupi ASi tegevjuhi Martin Pedai kinnitusel on Euronicsi ja PlussMiinuse kaupluste tootevalikus mitmesuguseid lisakütteseadmeid. "Näiteks soojapuhureid on meil saadaval kuus mudelit, õliradiaatoreid neli mudelit, millel ribisid 7-11, ja elektriradiaatoreid kaks mudelit," tutvustas ta.

Kütteseadmete kõrval pakuvad Euronicsi ja PlussMiinuse kauplused ka õhuniisutajaid ja ionisaatoreid. "See on aktuaalne teema kortermajades, kus ventilatsioon on veidi puudulik," märkis Pedai. Tema sõnul on kõik lisakütteseadmed oma läbimüügilt hooajalise iseloomuga. "Kui sügisel läheb jahedaks, aga kütteperiood ei ole veel alanud, siis ostetakse neid üsna sageli," kinnitas ta. "Suure talvepakase saabudes suurenevad müüginumbrid märgatavalt." Soojapuhurid on mobiilsemad ning neid kasutatakse ennekõike väikeste ruumide kiireks soojendamiseks, õli- ja elektriradiaatorid aga on sobilikud pikaajalise kütmise vajaduse korral.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing