Ryanairiga Tallinna Krossi, Kaplinski ja Undi järele

Kadrin Karner 22. veebruar 2011, 00:00

"Vabandage, kas te räägite eesti keelt," küsin pikka musta mantlit ja kaabut kandvalt prillidega mehelt. "Jah, räägin küll," kõlab vastus, kuid edasi käib vestlus inglise keeles. Bruce vabandab, et tema eesti keel ei ole veel nii hea, kui ta tahaks.

Bruce on Eestis esimest korda. Londonis Guildfordis elav postiljon tuli siia eestikeelseid raamatuid ostma, et oma keeleoskust parandada. Kõige põnevam elamus tema jaoks oli eestikeelsete telekanalite vaatamine. Tallinnast kaugemal Bruce ei käinud. "Ma ei väljunudki vanalinnast," lausub Bruce. Ta patsutab oma kohvrit ja lisab, et kavatseb Eestisse tagasi tulla, kui siit ostetud raamatud saavad läbi loetud. "Mind üllatas, et raamatud on siin sama hinnaga mis Londonis. Ma lootsin, et on odavamad," tunnistab ta.

Bruce'i raamaturiiulis leiavad oma koha Viivi Luige "Varjuteater", Jaan Krossi "Keisri hull", Mati Undi "Kogutud teosed 5", Jaan Kaplinski "Seesama jõgi", lisaks veel sõnaraamat ja mõned grammatikaõpikud, mis on abiks eestikeelsete raamatute lugemisel. Ostetud raamatud valis ta selle järgi, et neil oleks olemas ka ingliskeelne tõlge.

Kulutavad tõenäoliselt vähem. Tallinnas veedetud kolme päevaga kulutas Bruce ööbimise, söögi, joogi, raamatute ja eestipärase paksu kampsuni peale kokku umbes 300 eurot (4700 krooni). Keskmiselt kulutasid mullu Eestis käinud 1,6 miljonit välisturisti 625 eurot (9780 krooni), see summa on koos Eestisse tuleku kuludega.

Mitte kõik Ryanairiga lendajad ei tule aga eesmärgiga mõnusalt aega veeta. Maarten on endine Hollandi poliitik, kes tegeleb heategevusega. Ta võitleb inimõiguste ja orbude hea kohtlemise eest ning Tallinnas käis ta poliitikutega kohtumas. "Me töötame selle nimel, et avada koostöös Eesti valitsusega Tallinnas oma kontor," selgitab ta. Maarten reisib palju. Ta kasutab sageli Ryanairi, sest heategevusorganisatsioon üritab valida soodsaima reisimisviisi. Tööpäevadel on Ryanairiga reisida mugav ja rahulik, kuid nädalavahetustel kasutavad soodsa pileti tõttu odavlennufirmat ka pidutsema sõitvad noored. Nemad raha kokkuhoiu eesmärgil sihtkohas hotellis ei ööbi ning tulevad otse peolt lennukile. "Selles mõttes pead sa Ryanairiga lennates olema jah ettevaatlik," hoiatab Maarten.

"Püüdsin leida ingliskeelset ajalehte, aga mitte ühtegi polnud saada. Te peaksite selle peale Eestis mõtlema," soovitab ekspoliitik, kes Eesti kohta teadis enne siia saabumist palju enam kui keskmine turist. "Teadsin poliitilist olukorda ja rahvaarvu ja asukohta ja kas te teate, et Ryanairi lennukites on ajaleht, mille üks lehekülg on pühendatud Eestile, kus räägitakse Eesti riigist ja kohalikust toidust," räägib Maarten.

Valdav osa turiste tuleb Euroopa Liidust. 82% Eesti hotellide teenuseid kasutavatest turistidest tuleb Euroopa Liidust. Kõige rahvarohkemad on lennuühendused Tallinast Helsingisse, Riiga ja Kopenhaagenisse. Nendel liinidel jääb reisijate arv 140 000-150 000 vahele. Ryanair tähendab aga arvukalt uusi sihtkohti. Otseühendus on Dublini, Düsseldorfi, Milano, Oslo, Stockholmi, Edinburghi ja Londoniga. Märtsis lisanduvad Bremen, East Midlands ja Barcelona.

Mööda maailma ringi reisiv 23aastane suurte mustade lokkidega seljakotireisija Juan sattus Tallinna vaid seetõttu, et ei saanud mugavalt Oslost Helsingisse lennata. Eestist polnud Argentinast pärit noormees varem mitte midagi kuulnud.

Hotellist soovitati minna vene turule. Tallinnas veetis Juan oma aega vanalinnas ja külastas vene turgu. "No see on see turg, mis on rongijaama taga," selgitab argentiinlane ajakirjanikule, kes sellise turu olemasolust polnud midagi kuulnud. Juani peatumiskohas Tallinn Backpakersi hostelis soovitati tal kindlasti just vene turul käia.

Kolme siin veedetud päeva peale kulus Juanil 160 eurot (2500 krooni), sellest alkoholi peale ühe õhtu jooksul 40 eurot (626 krooni). "Ööelu on väga sarnane Argentinaga. Välja minnakse hilja, enne võetakse kodus mõned napsud. Inglismaal, kus ma enne oma reisi alustamist elasin ja töötasin, oli kõik vastupidi. Välja mindi vara ja tagasi tuldi ka vara," räägib Juan.

Meeldejäävamaks mälestuseks jääb noorele argentiinlasele vanalinna baaris kohatud Eesti neiu, kes oli seitse kuud elanud Argentinas samas linnas, kus Juan, ja rääkis hispaania keelt nagu argentiinlane. "Eesti tüdrukud on nii ilusad," õhkab Juan.

Tallinna Lennujaama prognooside kohaselt haarab Ryanair Tallinnas reisijate mahult teise koha, tuues siia 350 000 reisijat. Mõne aasta pärast lendab Ryanairiga Tallinna miljon reisijat aastas. Mullu läbis Tallinna lennujaama kokku 38 miljonit reisijat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing