Kadri Jakobson • 14. märts 2011 kell 4:26

Väärikuse hind

Arstist riigikogu liige, reformierakondlane Tõnu Juul käis ravimifirma kulul Marokos ja lasi maksta kinni ka uroloogide assotsiatsiooni liikmemaksu.

"Miks ma peaksin seda riigikogu liikme palgast maksma?" küsib Juul vastu. Tema erakonnakaaslasest sotsiaalminister Hanno Pevkur ja ravimiameti peadirektori asetäitja Alar Irs peavad sellist käitumist taunimisväärseks.Mullu oktoobris käis riigikogu reformierakonna fraktsiooni liige ja Viljandis erapraksises töötav uroloog Tõnu Juul Marokos Uroloogide Assotsiatsiooni aastakongressil. Reisi toetas 30 000 krooniga ravimifirma GlaxoSmithKline (GSK), 5000 krooni maksis reisikuludeks ka ravimitootja Berlin-Chemie. Reis oli Juulil riigikogus vormistatud kui puudumine "muul põhjusel", lähetusraha ta enda sõnul ei saanud. Küll jooksis kongressil olles edasi Juuli riigikogu liikme palk.Juul ütleb, et liikmemaksu tasumine ravifirma poolt on tavaline praktika. "Minu arust on see täiesti tava, et ravimifirma maksab liikmemaksu, seda tehakse küll ja küll. Sellega pole kunagi probleeme olnud. Ülemaailmsed- ja üleeuroopalised liikmemaksud on suhteliselt kallid. Kuid liikmemaksu tasumisel on konverentsidel osalemine soodsama hinnaga, samuti saadetakse kord kuus mulle teaduslik uroloogide ajakiri," selgitab ta.

Minister kriitilineSotsiaalminister Hanno Pevkur ütleb, et kui erialaselts pole kehtestanud muid reegleid, tuleb liikmemaks ikka arstidel endil tasuda. "See on arstide liidu ja arstide liidu eetikakoodeksi küsimus. Loogiline on, et kui arst erialaseltsi kuulub ja põhikirjas on sätestatud liikmemaks, siis on igati loogiline, et liikmemaks makstakse inimese enda poolt. Mina maksan Reformierakonna liikmemaksu ise kinni. Üldine loogika näeb ette, inimene maksab ise liikmemaksu,“ ütles Pevkur.Ravimiameti peadirektori asetäitja Alar Irs ütles, et arsti eneseväärikus ei tohiks lubada liikmemaksu ravimifirmal tasuda. "Arstid saavad olla mis iganes erialaliidu või -organisatsiooni liikmed ning liikmemaks peaks olema taskukohane. See on meditsiini-spetsiifiline. Ma ei kujuta ette, et mingi muul erialal töötavate inimeste puhul oleks nii levinud see, et sektoris tegutsev ettevõte katab õhtusöögikulud või tasub klubi liikmemaksu,“ ütles Irs.Juuli puhul ei ole küsimus aga ainult arstile sobivas käitumises. Kahelt ravimifirmalt võttis ta raha poliitikuna ehk olles riigikogu liige. Tal on võimalus pääseda ka uude riigikogusse, sest on valimistel saadud 883 häälega Reformierakonna asendusliige Järva- ja Viljandimaal.

Juul probleemi ei näeJuul ise aga peab seda pigem positiivseks, et ravimifirmad tasusid tema eest liikmemaksu. "Ma ei tunne küll, et see kuidagi minu sõltumatust häiriks. Kui ma saan käia konverentsidel, teaduslikult täiendada, tuleb ajakiri koju-sellest võidavad kõik, ka patsiendid. Minu teadmised täienevad kogu aeg, tervishoid ja meditsiin on järjest uuenev. Iga kuu tuleb midagi uut. Pigem on see positiivne,“ rääkis ta.Miks Juul riigikogu liikme palgast 1880 krooni ei maksnud? "Miks ma peaks seda riigikogu liikme palgast maksma? Need on kaks täiesti erinevat tegevust ju, üks on meditsiin, teine riigikogu. Iga asja kallal saab norida, kuid see pole mingi erand. Aastamaksud, teaduskirjanduse eest maksab ravimifirma - see on väga levinud. Mis selles halba on?“ küsib Juul vastu.Ta ei leia, et ravimifirma lahke käsi liikmemaksu tasumisel õõnestaks arsti sõltumatust. "See on kuidagi imelik arusaam. Miks te arvate, et kui ravimifirma midagi kinni maksab, on arst kohe sõltuv? Seda teevad ju paljud teised firmad ka, ega ma pole ainult ühest firmast sõltuv. Ühte asja toetab üks firma, teist teine,“ räägib Juul. "Kui ravimi puhul on turumonopol, siis arst kirjutab välja seda, mis on parim. Paljudele haigetele olen andnud kolme ravimit proovida, ja lasknud siis valida, mida pikemaks raviks välja kirjutada. Huvitaval kombel sama toimeaine rohtude puhul on erinevus, haige valib välja temale sobiva," lisab ta.Reedel kirjutas Äripäev, et iga neljas Eesti arst käib ravimifirmade kulul koolitusresidiel, mis sageli toimuvad eksootilistes paikades. Arstid kasutavad neid kinnimakstud reise ka puhkuseks jäädes sihtkohta kauemaks. Samuti kasutavad ravimifirmad arstide mõjutamiseks luksuslikke õhtusöökide korraldamist.

Ravimifirma Roche tasus eelmisel aastal 22 arsti eest kogusummas 2557 eurot (40 000 krooni) liikmemaksud. Erinevate erialaühingute liikmemaksu tasud algasid 50 eurost ja lõppesid 185 euro juures. GSK maksis liikmemaksu kolmele arstile. Kahe arsti aastamaksu tasus Nycomed ja ühel arstil Novartis. Kati Otsale tasus Sanofi A-Deutschland ajakirja "Current opinion in Rheumatology" aastatellimuse, mis ulatus üle 3900 krooni.

Hetkel kuum