Majanduskasv läks laiapõhjaliseks

Jürgen Ligi 13. mai 2011, 00:00

Eesti väikese majanduse ja lühikese ajaperioodi jooksul ei saa need eksimused olla väga rabavad. Siin on sisuliselt tegu suures osas sellise asjaga, mis sõltub üksikutest lepingutest: see on sideseadmete eksport ja sideseadmete ekspordi lisandväärtuse kasv. Võib öelda, et Eesti Nokia otsing on leidnud positiivse realiseerimise esimese kvartali statistikas. Nokia asemel on küll kaubamärgiks Ericsson, aga see ei ole muidugi kogu põhjus.

Põhjus selliseks kiirenevaks majanduskasvuks on mitmekesine. Kasv on läinud laiapõhjaliseks, nii et igati selline kasv, mida me tahaksime. Ta on mitmekülgne, põhineb tehnoloogiaekspordil. Kuigi me ei ole tehnoloogia ekspordis kõige magusamas nišis, on lisandväärtuse kasv siiski väga oluline ja positiivne näitaja.

Teine hea asi selles kasvus on kindlasti see, et ka investeeringud on positiivselt üllatanud. Alati me suhtleme prognoosides ka tootjatega ja ka nende jaoks oli kasv kiirem.

Mis edasi saab? Meeleolud on paranenud, usaldus on paranenud ja arvatakse, et ka lepingud ülejäänud aastaks lubavad paremat majanduskasvu kui 4%, aga see on selline ettevaatlik vihje, mitte fakt. Hoiame pöialt. Mul on eriline heameel, peale majanduskasvu enda, et ka need viimased paari aasta majanduspoliitilised sõnumid ja teod on läinud naelapea pihta - natuke kannatust ja püksirihma pingutamist nii riigi- kui ka erasektoris ja majandus on tugevam ning arenemisvõimelisem, kui ta oli enne.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing